Vojtěchovo ministerstvo nakoupilo respirátory od sponzora hnutí ANO

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO)  (FB Úřadu vlády ČR)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) | FOTO: FB Úřadu vlády ČR

Ministerstvo zdravotnictví nakoupilo respirátory u ostravské firmy Reality World, jejíž jediný vlastník Jakub Koudela byl v roce 2017 největším sponzorem hnutí ANO, píše Deník N. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch souvislost mezi sponzorstvím a udělením zakázky na zdravotnické pomůcky odmítá. Prohlásil, že o sponzorování kampaně vůbec nevěděl a majitele firmy nezná. Resort za dodávku respirátorů zaplatil přes 5,4 milionu korun.

“Konstrukce, že jsme od této firmy odebrali materiál jen proto, že je to nějaký sponzor, je absolutně nesmyslná. Do této chvíle jsem o téhle firmě nikdy neslyšel,” uvedl. Podle něj není historie firmy v situaci, kdy je nouzový stav a je nutné co nejrychleji zajistit dostatek ochranných pomůcek, pro nákup rozhodující. “Vždy jsme si ale dodavatele, i v té nejvíc turbulentní době, základně prověřovali – tedy zdali nemá nedoplatky na dani vůči ČR nebo není v insolvenci,” doplnil.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Společnost Reality World byla založena v roce 2008 a jejím hlavním předmětem činnosti jsou realitní služby. Z posledních dostupných údajů za rok 2017 vyplývá, že společnost vykázala zisk 44 tisíc korun. Právě v tomto roce její jediný vlastník, tehdy jednatřicetiletý Jakub Koudela, zaslal 650 tisíc korun coby sponzorský dar hnutí ANO premiéra Andreje Babiše.

Koudela stejně jako ministerstvo odmítá, že by objednávka a její objem nějak souvisely s tím, že byl výrazným sponzorem hnutí ANO. “Absolutně si nemyslím, že by mé sponzorství bylo někde reflektováno. Kdybych tyto věci chtěl skrývat, nedělal bych je tak transparentně, aby bylo vidět, že je dělám já na své jméno a na svou firmu,” podotkl. Firma Reality World se podle něj věnuje realitnímu byznysu od roku 2011 pouze okrajově a hlavní činností je nyní zahraniční obchod.

Objednávka od ministerstva vznikla prý na základě jeho iniciativy. “K obchodu jsem se dostal tak, že jsem nabídl respirátory týmu nákupčích na ministerstvu. Naše cena není špatná a dodací podmínky rovněž, takže to bylo akceptováno,” řekl Koudela. Respirátory FFP2 jsou z Číny, ministerstvo si jich u Reality World objednalo téměř dva miliony, nakonec ale podle vyjádření ministerstva dodala společnost jen 60 tisíc masek za 5,4 milionu korun.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články