Vojtěchovo ministerstvo omezuje předpis léku, který je údajně účinný proti koronaviru

FB Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | FOTO: FB Adam Vojtěch

Ministerstvo zdravotnictví v čele s Adamem Vojtěchem se nově rozhodlo regulovat předepisování léčivého přípravku Plaquenil. Původně antimalarikum by mělo být účinné při léčbě onemocnění COVID-19, uvedla v minulém týdnu studie Čínské akademie věd ve Wu-chanu.

„S ohledem na fakt, že podle dostupných vědeckých poznatků se léčivý přípravek Plaquenil jeví jako potenciálně účinný pro léčbu onemocnění COVID-19, je třeba předejít jeho nedostupnosti jak pro léčbu pacientů v registrovaných indikacích, tak pacientů s COVID-19,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Plaquenil obsahuje léčivou látku hydroxychlorochin, a právě ta by měla působit v boji s onemocněním způsobeným koronavirem. S ohledem na nejnovější informace tedy ministerstvo rozhodlo o regulaci předepisování pouze pro lékaře se specializací alergologie a klinické imunologie, dermatovenerologie, infekčního lékařství, revmatologie nebo s jinou odbornou způsobilostí.

Od nedělní 18. hodiny mohou navíc vybraní lékaři přípravek předepsat pouze v maximální dávce dvou balení na dva měsíce. Speciální apel byl rovněž vydán pro farmaceuty, kteří mají pečlivě kontrolovat, kým a komu byl uvedený lék předepsán. Výjimkou dostávají nově pouze pacienti s onemocněním COVID-19.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner