Vojtěchův návrat: Když měl Babiš rozhodovat o Arenbergerově osudu, měl o nástupci už jasno. Co všechno je ve hře?

Adam Vojtěch, Andrej Babiš, Petr Arenberger (Vláda ČR)

Adam Vojtěch, Andrej Babiš, Petr Arenberger | FOTO: Vláda ČR

Do čela resortu zdravotnictví se minulý týden vrátil Adam Vojtěch. Překvapivá změna byla předsedou vlády Andrejem Babišem už týden připravena. V době, kdy minulý ministr Petr Arenberger musel dodat veškeré podklady ke svému majetkovému přiznání, měl premiér jasno. O co všechno Babiš hraje?

„Už je vylustrovaný, takže nemáte co lustrovat. Nemá žádné nemovitosti a bydlí v nájmu,“ řekl předseda vlády Andrej Babiš, když uváděl do funkce staronového ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Reagoval tak na skandály předchozího šéfa resortu Petra Arenbergera, u nějž se množily nejrůznější majetkové skandály. Ministr je odmítal.

Eric Drooker

Právě těmi se měl Babiš zabývat. Arenberger řekl, že mu předal obsáhlý šanon plný dokumentů, které po něm předseda vlády požadoval, aby mohl rozhodnout o jeho případném odstoupení. Jenže v té době už měl Babiš dávno rozhodnuto. Už v polovině května naznačil, že v případě jeho odvolání „má kam sáhnout“.

V tom týdnu se totiž sešel v Vojtěchem a nabídku mu dal, aniž by podklady od Arenbergera viděl. Prozradil to přímo ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v neděli, v diskusním pořadu na CNN Prima News. „Já jsem tu nabídku dostal minulý týden a zvažoval jsem to. Pak jsme se ještě jednou sešli s panem premiérem. Určitě jsem zvažoval pro a proti, nebylo to tak, že bych řekl rovnou ‚skvělé, jdu do toho,“ vysvětlil Vojtěch.

„Řekl jsem si, že pokud bych to nevzal, tak by mohl přijít nějaký pátý ministr, bude se všechno učit, máme čtyři měsíce do voleb,“ řekl s tím, že v nadcházejících sněmovních volbách již kandidovat nebude a chce se „oprostit od politických půtek“.

Připomeňme, že právě předvolební politika při loňském zmírňování rouškových opatření spustila podzimní vlnu v kritickém rozsahu a nakonec stála Vojtěcha funkci. Pro premiéra Babiše bylo tehdy důležité vyhovět náladám občanů i přes silné obavy odborníků z nezavedení roušek.

Dnes jsou potřeby předsedy vlády poněkud jiné. Babiš se zaměřuje na rychlost očkování, která mu před volbami může přinést politické body. „Čau lidi, tento týden jsme zrychlili. Podařilo se nám denně naočkovat 100 000 lidí, a to třikrát za sebou,“ napsal v neděli na svůj twitter. Slib o stotisícové denní proočkovanosti však dal už v březnu a naplánoval ho na Velikonoce.

Podařilo se ho splnit až o dva měsíce později, a i přesto je Česká republika s 13,34 % z okolních zemí poslední v počtu plně vakcinovaných lidí, jak ukazují statistiky serveru Our World in Data. Do podzimu je potřeba takto proočkovat na 70 % obyvatel.

Our World in Data
Podíl plně naočkovaných.

Pro Babiše by mohl být osvědčený ministr nástrojem, jak po mohutné kritice opozičních politiků i odborníků kvůli nezvládnuté epidemii, při níž zemřelo přes 30 tisíc lidí, dosáhnout svých cílů v očkování.

„Bude se snažit maximálně rychle dokončit očkování a potom se tvářit, že celá ta epidemie byla vlastně dobře zvládnutá. To je jediný způsob, jak by mohl pro hnutí ANO nabrat ta procenta zpátky,“ řekl o Babišově prioritě politický marketér Jakub Horák.

Pokud bude Vojtěch chtít zůstat na postu ministra až do konce, bude tak muset zvládnout právě tento úkol. Ministerstvo k tomu chce využít známých tváří celebrit, sportovců a influencerů. „Připravujeme další fázi kampaně Tečka za koronavirem. Budeme cílit na mladší generaci,“ prozradil Vojtěch o chystané kampani. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění je mladší generace méně ochotná nechat se očkovat než ta starší.

Z výsledků vyplývá, že nejvíce nakloněni vakcíně jsou senioři, věková skupina čtyřicátníků a padesátníků je na tom podobně. Nejnižší je pak zájem u třicátníků – dokonce je nižší než u generace dvacátníků.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články