Volbu ředitele Českého rozhlasu provází diskreditace, politický nátlak a policejní vyšetřování

Eric Drooker

Skandál kolem ukradených e-mailů předsedy vlády Bohuslava Sobotky se pozoruhodně hodí do krámu poslanci za hnutí ANO Martinu Komárkovi. Ten považuje krajně nevěrohodnou korespondenci za zásadní informaci a tvrdí, že vrhla temný stín na volbu generálního ředitele Českého rozhlasu. Tento dojem se snažil Komárek úporně vytvářet celý minulý týden. A navzdory odmítavým vyjádřením předsedy Rady Českého rozhlasu Petra Šafaříka, který trvá na tom, že zveřejněné e-maily premiérovi nepsal, se jej snaží ve spolupráci se stranickými Lidovými novinami co nejvíce zdiskreditovat.

Komárkův kolega z hnutí ANO Martin Kolovratník zase ve stejné době lobbuje na všech frontách za setrvání Reného Zaorala, pravé ruky někdejšího šéfa rozhlasu Petra Duhana. V této účelově vypouštěné mlze by neměla zaniknout další podstatná fakta, která budou mít na středeční rozhodování jednotlivých radních zásadní vliv.

ČTK

Okolnosti „dobrovolného odchodu“ Petra Duhana vyšetřuje policie. Objektem jejího zájmu není jen bývalý generální ředitel, ale i další členové nejvyššího managementu. Vyslýcháni jsou navíc i členové Rady Českého rozhlasu. Samotné vyšetřování není zdaleka ještě ukončeno a podle neoficiálních informací se okruh dotčených osob dokonce rozrůstá. V plné šíři se tak odkrývá daleko závažnější problém, než je jeden údajný úplatek. Spíše to vypadá na „systematické fungování“, do kterého byl zřejmě zapojen adekvátně široký okruh lidí.

Tvrzení jednoho z vyšetřovaných uvedené do policejního protokolu, že poté, co rozhlasová rada nedala Duhanovi odměny, mu je členové jeho managementu doplácely ze svého, jen pikantně dokresluje chobotnici, která rozhlas v posledních letech zřejmě opanovala.

Samostatnou kapitolou jsou nepotické vazby, kterými je rozhlas nechvalně proslulý. Nejedná se jen o medializovanou kauzu Duhanova syna a další obdobné příbuzenské vztahy mezi dalšími zaměstnanci. Jde o korupční metodu, která byla použita i ve vztahu ke konkrétním členům rady. V jednom zdokumentovaném případě se dotyčný „zaměstnanec“ – blízký přítel člena rady – ani neobtěžoval tím, aby za veřejnoprávní peníze chodil do práce. Zda si tímto způsobem kupovali a zajišťovali lidé z managementu rozhlasu i loajalitu dalších kontrolorů z rady, by mělo rovněž prokázat důsledně vedené vyšetřování.

ceskatelevize.cz

Podobné je to i s příběhem kolem vydávání knih. Existuje totiž vážné podezření, že management rozhlasu vydával jednotlivým radním publikace účelově. Veřejně lze zdokumentovat dva případy. V tom prvním jistý člen rady dlouhá léta nic nevydal, až v loňském roce v barvách Radioservisu. V druhém případě jiný člen rady vydal ve stejné instituci hned dvě knihy po sobě. Obě jdou mimo jeho dosavadní profesní záběr a jako spoluautorka je uvedena jistá lobbistka, v minulosti rovněž působící v rozhlasu. V těchto případech by určitě pomohlo více transparentnosti. Konkrétně zveřejnění plných honorářů obou autorů, kteří jsou zároveň členy Rady Českého rozhlasu, a jejich porovnání s obdobnými platbami vydavatelství.

Český rozhlas je instituce s několikamiliardovým rozpočtem. Pokud se skutečně její provoz ovlivňoval na základě výše popsaných praktik, pak není divu, že se i ostatní kandidáti na post generálního ředitele snaží „urvat svůj díl z krajíce“. Je veřejným tajemstvím, že po stranických sekretariátech a poslaneckých kancelářích již několik týdnů obchází skupina reklamních obchodníků. Svůj záměr nijak netají. Snaží se prosadit konkrétního kandidáta na post generálního ředitele a spolu s ním hodlají resuscitovat kdysi zaběhnutý systém na vyvádění marketingových peněz.

Přičteme-li k tomu, že další z kandidátů sedí celé dny v pronajatém salonku luxusního hotelu a prostřednictvím různých lidí (kamery hotelu by mohly vyprávět) se snaží získat kontakt na kohokoliv, kdo by mohl mít nějaký vliv, je zřejmé, z jakého důvodu nejsou v současné době v diskusi o budoucnosti Českého rozhlasu používána fakta.

Eric Drooker

Slovy jednoho z kandidátů na post generálního ředitele: „Fatální problém Českého rozhlasu spočívá v selhání manažerské kultury… Tento problém kvasil dlouhá léta a na základě této zkušenosti mají zaměstnanci (nutno dodat, že i veřejnost) hlubokou nedůvěru ve vedení rozhlasu. Uzdravení potrvá dlouho.“

Pro začátek léčby by stačilo, aby radní rozhodli svobodně a transparentně. V opačném případě by se hustá mlha nad Českým rozhlasem vůbec nemusela rozpustit.

Ondřej Černý

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner