Volby 2017? Sofiina volba živnostníků

Eric Drooker

Internetový deník FORUM 24 v pondělí 4. září zahájil sérii diskusních článků nazvanou „O čem rozhoduje česká společnost v parlamentních volbách 2017?“. Tuto otázku jsme položili mnoha osobnostem českého veřejného života. Odpověděl nám také předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomi Bábek.

Malých podnikatelů a živnostníků je asi 1 milion 200 tisíc. Je tedy zřejmé, že to, jak budou oni a jejich rodinní příslušníci volit, bude pro výsledek říjnových voleb nesmírně důležité. Jenže oni to nemají malí podnikatelé a živnostníci vůbec snadné.

V minulých volbách mnoho živnostníků volilo Andreje Babiše. Jejich podíl na nečekaně výborném výsledku ANO byl podstatný. Andrej Babiš je oslovil svou středopravicovou rétorikou. Přesvědčil je, že jako podnikatel jim rozumí, a sliboval, že se zasadí o lepší podmínky pro podnikání. Vystupoval jako člověk, který jde proti korupci a proti bující státní byrokracii, a to se samozřejmě podnikatelům a živnostníkům líbilo.

F24

Jakmile se Andrej Babiš dostal k moci, hodil malé podnikatele a živnostníky přes palubu a začal se věnovat voličstvu jinému, tomu socialistickému a komunistickému. Plnit sliby, které dával podnikatelům a živnostníkům, se mu nehodilo, a tak z nich udělal třídního nepřítele. Hospodské, obchodníky a řemeslníky, kteří jej v roce 2013 pomohli zvolit, začal označovat za zloděje a podvodníky. Jeho výrok, že hospodští kradou čtyřikrát, se možná jednou dostane do čítanek podobně jako Leninův výrok o voličích – užitečných idiotech. Nakonec, tak nějak to asi myslí Andrej Babiš s živnostníky taky, že.

Ne všichni se dnes hlásí k tomu, že v roce 2013 volili Babiše, ale je mnoho živnostníků, kteří to veřejně říkají a litují toho. Za čtyři roky vládnutí je Andrej Babiš přesvědčil o tom, jak to s nimi doopravdy myslí, ukázal, co opravdu chce a proč šel do politiky. Malí podnikatelé a živnostníci poznali, že pomohli k moci svému nepříteli. Čtyři roky vymýšlel Andrej Babiš jedno opatření za druhým, čtyři roky dusil malé podnikání. Po čtyři roky Babiš naplňoval svou vizi silného státu, který nepotřebuje malé podnikání, a čtyři roky čerpal ze státního rozpočtu obrovské peníze, které tam právě ti malí podnikatelé a živnostníci platí. Za čtyři roky ve vládě prokázal Andrej Babiš, že živnostníky nesnáší, ale že jejich peníze mu nesmrdí.

archiv autora

Tak teď to už živnostníci a malí podnikatelé vědí. Ale co s tím? Zdálo by se, že je to snadné. Jednoduše půjdou k volbám a zvolí ty, kdo to Babišovi nandají, zvolí tak, aby se Babiš třeba ani do vlády nedostal. Má to ovšem háček. Malí podnikatelé a živnostníci většinou nevědí, koho volit. Jedna strana už je několikrát zklamala, druhá je intelektuálně nesrozumitelná, další se snaží budovat socialismus a mluví o nich jako o parazitech a čtvrtá udělá cokoli, s kýmkoli a kdykoli, takže je fakt těžké jí věřit. A teď, babo, raď.

Místo rady je třeba uvažovat. Co se stane, když nepůjdou volit? To asi drtivě vyhraje Andrej Babiš, protože má své voliče jisté. Jdou za ním hlavně lidé, kteří nesnášejí podnikatele, závidí jim, že můžou pracovat, kdy chtějí, třeba od nevidím do nevidím, a papouškují po Andrejovi to o těch zlodějích, co neplatí daně. Takže jestli chtějí živnostníci, aby tihle křiklouni vyhráli, tak nepůjdou k volbám.

Druhá možnost je, že k volbám malí podnikatelé a živnostníci půjdou, a to v co největším počtu, aby s jistým sebezapřením zvolili některou z tradičních demokratických stran. Jen tehdy, když se najde dost voličů, kteří zvolí Babišovy protivníky, stane se Babišův výsledek tak malým, že nebude moci být premiérem, a možná se jeho ANO ani nedostane do vlády. To je naděje pro malé podnikatele a živnostníky, to je řešení jejich budoucnosti. Protože jakou budoucnost má drobné podnikání, pokud bude Andrej Babiš vládnout?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner