CVVM: Volby by nyní vyhrálo ANO před koalicí Pirátů se STAN, třetí je SPOLU

Premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta, pro koalici SPOLU by se rozhodlo 19,5 procenta voličů. Do sněmovny by se dostaly také SPD, KSČM a ČSSD. Vyplývá to z červnového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podle něj není rozdíl mezi ANO a koalicí Pirátů se STAN statisticky významný.

Poslední podobný průzkum CVVM uskutečnilo před deseti měsíci. „Vzhledem k tomu, že od posledního měření v září 2020 došlo ke vzniku několika koalic a byla provedena úprava metodologie modelu, není vhodné přímo srovnávat výsledky aktuálního modelu a předchozích měření,“ uvedli statistici. Čtvrtá by momentálně ve volbách skončila SPD, volilo by ji 9,5 procenta lidí. Pro komunisty a sociální demokracii by se rozhodlo shodně 7,5 procenta voličů.

 

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Pod pětiprocentní hranicí nutné pro vstup do sněmovny by skončila společná kandidátka Trikolory, Svobodných a Soukromníků, získala by 3,5 procenta hlasů. Nové hnutí Přísaha Roberta Šlachty by mělo 2,5 procenta.K volbám by nyní dorazilo 60 procent lidí, kteří mají volební právo. Účast by tak byla podobná jako v posledních sněmovních volbách v říjnu 2017, kdy dosáhla 60,8 procenta.

Průzkum se uskutečnil od 29. května do 13. června a zúčastnilo se ho 925 lidí s volebním právem.

V několika posledních průzkumech jiných společností většinou vedla koalice Pirátů a STAN, ANO bylo druhé, v některých případech i třetí za koalicí SPOLU. Červnové průzkumy agentur Kantar CZ a Data Collect pro Českou televizi pak přisuzovaly zhruba pět procent hnutí Přísaha.

cvvm.soc.cas.cz

Volební model v červnu 2021 | FOTO: CVVM

Jak číst aktuální průzkum CVVM:

  • Pokud by se v červnu 2021 konaly volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, podle vlastního vyjádření by se jich zúčastnilo 60 % občanů ČR.
  • Volební model v této tiskové zprávě není předpovědí výsledků voleb, ale poskytuje pouze informaci o rozložení voličské podpory v době sběru dat. Výsledný volební model pracuje s pravděpodobností, zda respondent dorazí k volbám, a zohledňuje váhání voličů mezi více stranami.
  • Podle volebního modelu měly v době sběru dat největší podporu hnutí ANO (24,5 %) a koalice Piráti a Starostové (22,5 %). Rozdíl mezi těmito stranami není statisticky významný. S mírným odstupem na třetím místě následuje koalice SPOLU (19,5 %).
  • Vzhledem k tomu, že od posledního měření v září 2020 došlo ke vzniku několika koalic a byla provedena úprava metodologie modelu, není vhodné přímo srovnávat výsledky aktuálního modelu a předchozích měření. (zdroj: CVVM)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]