Volby by opět vyhrálo ANO, koalice SPOLU na třetím místě. Polepšilo si hnutí SPD

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Kdyby se nyní konaly volby do poslanecké sněmovny, nejvíce hlasů (27,1 %) by získalo hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, oproti minulému měsíci ale vládní strana část hlasů ztratila. Druhé místo by obsadilo koaliční uskupení PIRÁTI/STAN (23,6 %), třetí pozice patří koalici ODS/TOP 09/KDU-ČSL (18,3 %). Vyplývá to z lednového průzkumu volebních preferencí společnosti SANEP.

Favoritem sněmovních voleb stále zůstává hnutí ANO, které by zvítězilo se ziskem 27,1 %. V porovnání s minulým měsícem však ztratilo 0,6 procentních bodů. „Je patrné, že i přes rostoucí nesouhlas veřejnosti s některými vládními opatřeními proti šíření viru covid-19 i nepříliš vydařeným startem očkování má hnutí Andreje Babiše stále velmi silnou a stabilní voličskou podporu,“ vysvětlují autoři průzkumu.

SANEP
Volební preference leden 2021

Druhé místo obsadilo uskupení Piráti/STAN. V součtu zisků jednotlivých stran si pohoršilo o 1,9 % oproti prosinci, kdy Piráti získali samostatně 17,5 procent a STAN procent osm – což v součtu znamenalo v prosinci celkem 25,5 %. „Je zřejmé, že ne všichni voliči Pirátů a STAN jsou příznivci tohoto volebního koaličního uskupení,“ tvrdí agentura.

Pavel Šafr: Češi mezi pravdu a lží (FCM)

Třetí pozici by v současné době získalo koaliční uskupení SPOLU, a to se ziskem 18,3 procentních bodů. V aktuálním průzkumu si společný projekt občanských demokratů, TOP 09 a lidovců pohoršil oproti minulému měsíci o 1,8 procenta. „Za poklesem zájmu voličů o toto uskupení může být nedávný odchod výrazného politika TOP 09 Miroslava Kalouska ze sněmovny,“ vysvětluje SANEP. 

Na čtvrtém místě by v lednu skončila SPD se ziskem 8,8 procentních bodů, což znamená oproti prosincovému měření nárůst o 0,7 % voličské přízně. SPD zaznamenává již několik měsíců v řadě vcelku výrazný rostoucí trend voličských preferencí.

Na pátém místě by pak skončila ČSSD. Sociální demokraty by v lednu volilo 6,2 procenta voličů, což je o 0,5 % méně než v prosinci loňského roku. Na hraně volitelnosti se ocitli komunisté se ziskem 5 procentních bodů. Do poslanecké sněmovny by se dále nedostala žádná jiná strana. Hnutí Trikolóra Václava Klause ml. by volilo 2,5 procenta voličů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články