Koalice SPOLU má stabilní podporu, posílil Babiš i Piráti

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Voličské nálady se podle nového volebního modelu společnosti Kantar, který vznikl pro Českou televizi, za poslední dobu lehce proměnily. V současné době by volby do poslanecké sněmovny sice vyhrálo hnutí ANO, ale koalice SPOLU by na druhém místě dosáhla lepšího výsledku než ve volbách, třetí by skončila dvojice vládních stran Piráti a STAN. Do dolní komory parlamentu by se nedostali komunisté, sociální demokraté jsou na hraně.

Vládní koalice by i v době energetické krize, vysoké inflace a válečného konfliktu na Ukrajině zřejmě dokázala zvítězit ve volbách. Přestože první místo by podle modelu patřilo hnutí ANO s 28 procenty, což je o půl procenta více než v minulém průzkumu, současná vládní koalice neztrácí. A to i přesto, že podpora hnutí Andreje Babiše je na stabilních číslech, jak ukazují poslední tři modely Kantaru.

Koalice SPOLU i přes propad oproti minulému měsíci (33,5 procenta) dokázala s 28,5 procenta zaostat jen o zanedbatelné jedno procento. Oproti loňským parlamentním volbám (v nich mělo SPOLU 27,79 procenta hlasů) tak došlo k nárůstu. A to i s tím, že ODS s 22,5 procenta oproti minulému průzkumu, který se uskutečnil v dubnu, oslabila o 3,5 procenta.

Na třetím místě by se v případě voleb nyní umístila Svoboda a přímá demokracie s 11 procenty. Hnutí Tomia Okamury tak stejně jako ANO vykazuje stabilní voličskou podporu. Za SPD by následovali Piráti s 8,5 procenty, tedy se zlepšeným výsledkem. Minulý měsíc jim totiž model přiznal pouhých pět procent. Koaliční partner Pirátů Starostové a nezávislí se ovšem propadli na 6,5 procenta.

Do sněmovny by se nyní probojovalo pět politických subjektů. Pod hranicí zaručující vstup do dolní komory parlamentu se umístila i ČSSD se 4,5 procenty, TOP 09 se 4 procenty, lidovci se 3,5 procenty a komunisté se 2,5 procenty.

 

Pokud by do voleb vstupovaly koalice, jak tomu bylo při posledních parlamentních volbách, stejně by se vítězem stalo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta. Koalice SPOLU by ovšem na Babišovo hnutí ztrácela pouhý jeden procentní bod. Oproti dubnovému modelu by ovšem spojení ODS, TOP 09 a KDU-ČSL ztratilo pět procent.

Druhá koalice PirSTAN by se ziskem 12,5 procenta skončila na třetím místě. Propad Starostů a nezávislých totiž vyvážil nárůst podpory Pirátů. Čtvrtá SPD by s 11,5 procenty patrně musela čekat na nabídku koaliční spolupráce.

Sociální demokraté jsou kvůli statistické chybě, která se může podle tvůrců průzkumu v jejich případě vyskytnout, na hraně opětovného vstupu do poslanecké sněmovny. Další strany reálné šance na parlamentní účast nemají.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]