Volby do sněmovny by vyhrála koalice SPOLU. Samotná ODS dohání hnutí ANO

Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Marian Jurečka (KDU-ČSL) (ODS / se souhlasem autora)

Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Marian Jurečka (KDU-ČSL) | FOTO: ODS / se souhlasem autora

Sněmovní volby by podle dubnového modelu vyhrála koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), která by získala 33,5 procenta hlasů. Na druhém místě by skončilo hnutí ANO (28,5 %). Do dolní komory by se dostala ještě koalice Pirátů se Starosty (11,5 %) a hnutí SPD (11 %). Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Oproti předchozímu průzkumu z března si polepšila koalice SPOLU i samotná ODS. Výzkumníci se ptali také na prezidenta Miloše Zemana, s jeho prací je spokojeno jen 20 procent lidí.

Koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 si oproti březnu polepšila o 2 procentní body a upevnila si tak první místo před hnutím ANO. „Koalice SPOLU významně posílila již v únoru, a to stejně jako nyní díky ODS. Koalice Piráti a Starostové by získala 11,5 % hlasů a po březnové stagnaci tak pokračuje negativní trend v poklesu přízně,“ popsal Pavel Ranocha z agentury Kantar CZ.

V modelu s jednotlivými stranami by první místo zaujalo hnutí ANO (27,5 %). Oproti březnovému modelu se jeho výsledek nezměnil. Naopak ODS na druhém místě v dubnovém modelu posílila o 3,5 procentního bodu, získala by tak 26 procent.

„Zisk ODS v posledních měřeních pozvolna narůstá, akceleroval již v únoru po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, únorový nárůst preferencí tak souvisí do velké míry s postoji a kroky vlády, které zaujala po invazi na Ukrajinu,“ vysvětlil Ranocha. „Na ODS jakožto lídra koalice, která má zároveň premiéra, se soustředilo velké množství mediální pozornosti. Právě Petr Fiala byl mezi respondenty často pozitivně zmiňován v souvislosti s jeho vystupováním,“ doplnil.

S odstupem následuje hnutí SPD s jedenácti procenty a hnutí STAN s deseti procenty. Do poslanecké sněmovny by se dostali ještě Piráti s pěti procenty; ti by však oproti březnu ztratili 2,5 procentního bodu, což ukazuje na pokračování negativního vývoje voličské přízně.

Ochota lidí jít k volbám do poslanecké sněmovny podle aktuálního průzkumu dosahuje 75 %. Jedná se o průměrnou hladinu v období, kdy se nekonají volby. „Vyšší ochotu většinou zaznamenáváme jen v období před volbami, což se naposledy projevilo před loňskými,“ přiblížil Ranocha z agentury Kantar CZ.

Se Zemanem je spokojeno nejméně lidí

S prací prezidenta Miloše Zemana je podle aktuálního průzkumu agentury Kantar CZ spokojeno jen 20 procent lidí, což je nejméně za dobu výzkumu této agentury pro Českou televizi. Nespokojených se Zemanovou prací je nyní 78 procent dotázaných.

(Týdeník FORUM)

V březnu 2017, tedy zhruba rok před koncem prvního prezidentského mandátu Miloše Zemana, bylo s jeho prací spokojeno 57 procent lidí a nespokojeno 41 procent dotázaných.

Zemana podle výzkumu o něco pozitivněji hodnotí například nejmladší a nejstarší generace. Víc sympatizantů má také mezi lidmi, kteří mu v přímé volbě dali svůj hlas. „I když i mezi voliči Miloše Zemana je pouze 38 procent těch, kteří jeho práci hodnotí kladně,“ řekl Ranocha.

Průzkum byl proveden od 8. až 29. dubna letošního roku metodou CATI. Zúčastnilo se ho 1200 respondentů starších 18 let.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]