Volby by nyní vyhrálo Babišovo hnutí, mocně posiluje ODS

Eric Drooker

Předvolební průzkum společnosti SANEP přinesl dobrou zprávu pro zastánce tradičních demokratických stran. V čele sice nadále zůstává hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše, ale kdyby se nyní odehrály volby, dostalo by pouze kolem 22 procent hlasů. Ještě nedávno se přitom mluvilo až o třicetiprocentní podpoře občanů, kteří by se dostavili k urnám. Naopak Občanská demokratická strana začíná získávat zpět své bývalé voliče a v současné době vykazuje nejlepší výsledky v preferencích od posledních parlamentních voleb. ODS by si dnes vybralo téměř deset procent lidí, kteří by přišli volit.

Výrazný úspěch občanských demokratů přisuzují odborníci především čitelné politice, kterou prezentuje jak předseda Petr Fiala, tak jeho kolegové. Řada voličů se k ODS vrací od hnutí ANO, někteří opustili TOP 09. Jasný postoj k uprchlické krizi nebo snaha o zablokování zákona o elektronické evidenci tržeb zní českým občanům lépe než pouhé kritizování. Tím sice nečekaného volebního výsledeku v předešlých volbách do Sněmovny dosáhlo hnutí ANO, ale to se podle současných čísel mění.

Fiala poděkoval za podporu

Dílčí úspěch potěšil i předsedu ODS Petra Fialu. „Dělá mi to samozřejmě velkou radost a beru to s pokorou,“ řekl Svobodnému fóru. „Moc za to děkuji všem našim příznivcům a voličům, že se k nám začínají vracet. Sobotkova a Babišova vláda dělá politiku proti lidem, podvádí je a lže jim. Příkladem budiž jednání o kvótách, kde sehrála s občany ošklivou hru. Touto cestou ODS nepůjde,“ slibuje Fiala.

Lidovci ztrácí voliče

Nejsilnějšími stranami zatím zůstávají ANO a ČSSD, jejich koaliční partner KDU-ČSL však očividně ztrácí. Kromě komunistů a ODS by Bělobrádkovu stranu přeskočila i TOP 09. Pravice by při současných průzkumech získala ve Sněmovně 44 křesel.

SANEP
Obsazení Poslanecké sněmovny by nyní vypadalo takto.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]