Volby by vyhrálo hnutí ANO, posílila koalice SPOLU. ČSSD je mimo sněmovnu

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Necelý měsíc před volbami má nejvyšší preference hnutí ANO. Volební model společnosti Data Collect pro Českou televizi mu přisuzuje 25 procent hlasů. Na druhém místě by skončila koalice SPOLU, která by získala 22 procent. O jedno procento méně by mělo uskupení Pirátů a Starostů. Výzkumníci se ptali v tomto a minulém týdnu.

Do dolní komory by se dostalo ještě hnutí SPD (9 %) a komunisté (5,5 %). Naopak mimo sněmovnu by skončilo hnutí Přísaha (4,5 %), ČSSD (4 %) a koalice Trikolora Svobodní Soukromníci (3,5 %).

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. (ČTK)

„Posílilo zejména hnutí ANO, téměř o pět procentních bodů, a dále posílila koalice SPOLU. Zhruba na svých číslech zůstává KSČM. Mírný pokles registrujeme u SPD a větší pokles u koalice Pirátů a Starostů,“ popsal pro Českou televizi výzkumník ze společnosti Data Collect Michal Ševera.

Výzkumu se mezi 30. srpnem a 8. zářím zúčastnilo 876 respondentů, statistická chyba je jeden až 3,1 procentního bodu.

Ochotu jít k volbám vyjádřilo v průzkumu celkem 77 procent dotazovaných, z toho 60 procent uvedlo, že by šlo určitě. Rozhodně neplánuje jít volit 14 procent dotazovaných. Této části výzkumu se zúčastnilo 1200 respondentů, přičemž statistická chyba činí 1,2 až 2,8 procentního bodu, uvedla Česká televize.

„Lidé, kteří jsou spokojeni, deklarují vyšší ochotu jít volit. Lidé, kteří jsou spokojeni méně nebo vůbec se současnou situací, naopak deklarují nižší ochotu se voleb účastnit,“ dodal Ševera.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]