Volby na Slovensku jasně vyhrál Matovič, Kotlebův fašismus pohořel

FB

Kotleba a Matovič | FOTO: FB

Parlamentní volby na Slovensku ukončily vládu levicového populisty Roberta Fica, premiéra Petera Pellegriniho a jejich strany SMER-sociální demokracie. Jasným vítězem voleb je „obyčejný šoumen“ Igor Matovič a jeho strana Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti.  

Po sečtení 99 procent hlasů je rozložení politických sil následující:

Slovenský premiér a volební lídr nejsilnější vládní strany SMER-sociální demokracie (SMER-SD) Peter Pellegrini v noci před novináři blahopřál Igoru Matovičovi a jeho hnutí OLaNO k vítězství v sobotních parlamentních volbách. „Vítěz je jasný,“ prohlásil dosavadní premiér po sečtení hlasů z více než poloviny volebních místností. Pellegrini připustil, že SMER-SD, který dlouhá léta dominoval slovenské politice, nejspíše po těchto volbách odejde do opozice.

Celé vedení SMER-SD včetně předsedy Roberta Fica se podle Pellegriniho vyjádří na tiskové konferenci, která by měla být svolána na dnešní odpoledne.

Překvapivě se do parlamentu nedostala koalice PS/Spolu, která v loňském roce uspěla v evropských volbách. Koalice musí na Slovensku získat 7 procent hlasů, což PS/Spolu těsně uniklo.

Volební noc na Slovensku byla vzrušující, protože vládní SMER při sčítání postupně klesal a naopak u OLaNO hlasy přibývaly. Ještě kolem jedné hodiny měl SMER-SD podporu 19,57 procenta voličů, ale ve tři ráno klesl na 18,4.

Na třetím místě je strana Jsme rodina podnikatele Borise Kollára, který je slavný tím, že má hned několik rodin. Získala 8,3 %.  Třetí příčka tak překvapivě nepatří krajně pravicové straně Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), jak se čekalo, a „slovenští fašisté“ skončili až na čtvrtém místě s osmi procenty voličů.

Do Sněmovny se také dostala strana Svoboda a solidarita, jakož i nová strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky. Pod volebním prahem zůstává koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu, která loni na Slovensku vyhrála volby do Evropského parlamentu, a neparlamentní Křesťanskodemokratické hnutí.

Již odhady ukázaly, že poprvé od pádu komunismu v roce 1989 nebude mít zastoupení ve slovenské Sněmovně početná maďarská menšina.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner