Volby v Česku: Neslavné vítězství ANO, krach ČSSD, skokan Vondra. A Piráti vstupují do EP

Andrej Babiš je neslavný vítěz voleb do Evropského parlamentu v České republice. Zatímco v průzkumech na domácí scéně mívá jeho hnutí ANO i více než 30 procent, tak ve volbách do EP má pouze 21,18. Výsledek je tedy o třetinu nižší. Volby jednoznačně prohrála ČSSD, která nezískala žádný mandát. Velice špatně dopadli i komunisté s jedním mandátem. Naopak dobře dopadla ODS, za kterou se do EP dostal také skokan voleb Alexandr Vondra, a to až z 15. místa. Je to právě ODS, která získala dvojnásobek voličů v porovnání s rokem 2014. V EP ji budou zastupovat čtyři lidé. V EP poprvé zasednou Piráti se 14 procenty. Nejvíce preferenčních hlasů získal kandidát TOP09/STAN Luděk Niedermayer. Zakroužkovalo ho 67.430 voličů.

Co říkají výsledky voleb do EP? ANO je nadále hegemonem politické scény, ale třetina jeho deklarovaných voličů smysl evropských voleb zjevně nechápe.

EP

Volby ukázaly, že ODS má potenciál růstu. Volby jsou také úspěchem Pirátské strany, která poprvé získala tři mandáty.

Výsledek STAN a TOP 09 na úrovni 11,6 % je spíše očekávaný. SPD se dvěma mandáty získala přesně o dva více, než by si se svojí destruktivní politikou zasloužila. KDU-ČSL pravděpodobně čekala lepší výsledek, nicméně i za dva mandáty by lidovci měli být rádi.

Dobrým znamením je výsledek KSČM. Komunisté dál padají. I komunisté způsobili, že vládní koalice dostala od voličů jasné znamení: Takhle ne. Všechny tři vládní strany, tedy ANO, ČSSD a KSČM získaly výrazně menší výsledek, než čekaly.

Další dobrou zprávou je volební účast, která se z 18 % v roce 2014 zvedla na letošních 28 % a jde tak o historicky nejvyšší účast u těchto voleb v ČR.

Zvolení kandidáti za jednotlivé strany:

 pozice na kandidátce ANO 2011
1 Dita Charanzová
2 Martina Dlabajová
3 Martin Hlaváček
4 Radka Maxová
5 Ondřej Knotek
6 Ondřej Kovařík
ODS
1 Jan Zahradil
15 Alexander Vondra
2 Evžen Tošenovský
3 Veronika Vrecionová
Česká pirátská strana
1 Marcel Kolaja
2 Markéta Gregorová
3 Mikuláš Peksa
STAN s TOP 09:
3 Luděk Niedermayer
2 Stanislav Polčák
1 Jiří Pospíšil
SPD:
 8 Hynek Blaško
 1 Ivan David
KDU-ČSL
 2 Tomáš Zdechovský
3 Michaela Šojdrová
KSČM
 1 Kateřina Konečná

Preferenční hlasy:

Luděk Niedermayer STAN+TOP 09 67 430
Dita Charanzová ANO 53 924
Jan Zahradil ODS 51 381
Hynek Blaško SPD 47 505
Kateřina Konečná KSČM 38 650

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner