Volby v Rakousku podle prognózy vyhráli Kurzovi lidovci

ČTK

Sebastian Kurz | FOTO: ČTK

První odhady předčasných voleb v Rakousku budou k dispozici v průběhu nedělního podvečera. Nicméně již nyní se počítá s tím, že vítězem se stane Rakouská lidová strana (ÖVP), vedená Sebastianem Kurzem. Vyplývá to z prognózy institutu ARGE vypracované pro agenturu APA. Podle ní lidovci získali 37,1 procenta hlasů. Na druhém místě se umístili sociální demokraté (SPÖ) s 22,5 procenty, na třetím s výraznou ztrátou oproti předchozím volbám v roce 2017 protiimigrační Svobodná strana Rakouska (FPÖ) (16,7 procenta).

V Rakousku se volí od brzkých ranních hodin, ale dnes konečné výsledky k dispozici nebudou. Zhruba pětina hlasů, tedy přes milion, z korespondenčního hlasování a hlasování na voličský průkaz totiž ještě nebude sečtena.

Představitelé vládní ANO i ČSSD uvítali vítězství lidovců v rakouských parlamentních volbách. Opoziční politici ocenili v reakcích pro ČTK i oslabení populistických Svobodných. Lidovci exkancléře Sebastiana Kurze získali podle prognózy zhruba 37 procent hlasů, socialisté 22,5 procenta. FPÖ naopak výrazně oslabila, získala jen 16,7 procenta.

Kurzovi a jeho straně pogratuloval na twitteru český premiér Andrej Babiš (ANO). „Přeji mnoho zdaru při sestavování nové vlády. Rakousko je naším blízkým partnerem a já se již těším na pokračování naší spolupráce,“ uvedl.

Youtube, screenshot

Podobně reagoval místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Tomáš Petříček. „Přeji našim sousedům konstruktivní jednání při sestavování nové proevropské vlády a již se těším na další česko-rakouskou spolupráci,“ sdělil na twitteru.

Místopředseda opoziční ODS Martin Kupka poukázal i na výsledek Svobodných. „To je pro Rakousko i silnější hlas rozumu v Evropské unii dobrá zpráva,“ napsal ČTK.

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný přivítal posílení Kurze. „Je patrné, že voliči vnímají pozitivně jeho velmi realistickou politiku. To mu dá možnost dokončit klíčové reformy. Příznivá je taky zpráva o oslabení populistických Svobodných. To je dobrá zpráva pro celou Evropu,“ dodal.

Europoslanec STAN Stanislav Polčák uvedl, že pokud se prognózy potvrdí, Kurz bude jedním z nejúspěšnějších evropských politiků. Výrazný úspěch zelených ukazuje na celoevropský trend. „FPÖ skončila výrazně hůře, než si asi připouštěla,“ dodal.

Předběžné konečné výsledky rakouských voleb by měly být oznámeny dnes mezi 20:00 a 21:00. Nebudou ale zahrnovat asi milion hlasů voličů, kteří volili korespondenčně nebo na voličský průkaz. Hlasy z korespondenčního hlasování se budou sčítat v pondělí, hlasy odevzdané na voličský průkaz ve čtvrtek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner