Volby v USA: Výprask demokratů se nekoná

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Republikáni doufali v drtivé vítězství, které by stranu nasměrovalo k výhře v prezidentských volbách za dva roky. Podle průběžných výsledků, které známe před uzávěrkou Týdeníku FORUM, to ale vypadá, že nic takového nepřišlo. Navíc kvůli chabým výsledkům některých Trumpem podpořených kandidátů a naopak vynikajícímu výsledku guvernéra Floridy Rona DeSantise je možné, že stranu čekají hodně vypjaté primárky. Demokraté mají v tuto chvíli šanci dokonce získat jedno křeslo navíc v senátu, a i když ve sněmovně ztratí, o žádný výprask se nejedná.

Trump není zárukou úspěchu

Bývalý prezident v letošních volbách podpořil rekordní počet kandidátů a kandidátek. Jejich úspěšnost v primárkách byla 92 procent, což je sice o pět procentních bodů méně než v roce 2020, ale pořád je to velice slušné číslo. Vypadá to ale, že ve vyrovnaných obvodech si vedou ve všeobecných volbách hůř. Trump dokáže jistě motivovat své skalní voliče, ale pro úspěch strany u středových voličů může být naopak přítěží. Jak moc exprezidentova kampaň, založená především na opakování lží o ukradených volbách v roce 2020 a ventilování frustrace z vyšetřování jeho různých kauz, republikánům uškodila, si strana jistě pečlivě zhodnotí po zveřejnění celkových výsledků a vyvodí z toho důsledky.

Návrat do Bílého domu bez záruky

S tím souvisí i druhý postřeh. Guvernér Floridy Ron DeSantis, o kterém se už dlouho spekuluje jako o možném protikandidátovi Donalda Trumpa v republikánských primárkách, svůj mandát bezpečně obhájil. Jeho výsledek je lepší, než jakého v tomto státě dosáhl Trump v prezidentských volbách před dvěma lety. Dvě právničky, které Trumpa zastupují v jeho mnoha běžících případech, DeSantise nepřímo varovaly, aby si počkal na rok 2028 s tím, že je úspěšným guvernérem a nemá kam pospíchat. Trump ho pak třeba nepozval na svůj předvolební mítink v Miami. Pokud by se rozhodl kandidovat, čeká bývalého prezidenta velká překážka v návratu do úřadu už v primárkách.

Červená vlna se nekoná

Republikáni sice podle všech informací známých v době uzávěrky získají většinu ve sněmovně, ale ta bude menší, než doufali. Strana, která…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články