Volby vyhrálo demokratické Česko. Vítězství Miloše Vystrčila je i osobní prohrou Andreje Babiše, řekl Fiala

Lídři stran koalice SPOLU na tiskové konferenci po druhém kole senátních voleb (ODS / se souhlasem)

Lídři stran koalice SPOLU na tiskové konferenci po druhém kole senátních voleb | FOTO: ODS / se souhlasem

Výhra Miloše Vystrčila (ODS) není pouze prohrou hnutí ANO, ale i osobní prohrou Andreje Babiše, řekl na tiskové konferenci po druhém kole senátních voleb premiér Petr Fiala (ODS). Výsledek voleb je podle něj jednoznačný. „Koalice SPOLU uspěla a samotná ODS získala osm senátorů, čímž jsme zdvojnásobili počet, který jsme obhajovali,“ doplnil předseda vlády.

„Za symbolickou považuji výhru Miloše Vystrčila, proti kterému se postavil samotný Andrej Babiš celou svou mocí, a v tomto souboji prohrál. Není to pouze prohra hnutí ANO, ale i osobní prohra Andreje Babiše,“ řekl premiér Fiala. Vzhledem k celkovým volebním výsledkům je podle něj vysoce pravděpodobné, že ve funkci předsedy senátu bude Vystrčil pokračovat.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Lídři koalice SPOLU na tiskové konferenci v brněnské centrále občanské demokracie poděkovali voličům za to, že ukázali občanskou odpovědnost, přišli volit a podpořili kandidáty. Poděkovali i kandidátům za odvahu jít do politického boje. Marian Jurečka (KDU-ČSL) také vyzdvihl voliče, jejichž kandidát se do druhého kola neprobojoval, a přesto přišli k volbám.

Předseda vlády Petr Fiala mimo jiné prohlásil, že v těchto volbách vyhrála demokratická Česká republika.

Pokud někdo chtěl podle předsedkyně sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové volby vnímat jako referendum o vládě, tak je zkrátka koalice SPOLU vyhrála. „V tom je jednoznačná odpověď na to, že lidé se nenechají zastrašit různými hrozbami, které zaznívají, a že naši voliči nepovažují senát za zbytečný. Myslíme si, že senát má své místo, a jsem přesvědčena o tom, že plní svoji roli,“ popsala.

Radost z výsledků má i ministr práce a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „V mnoha obvodech to byl boj do posledních okrsků. Kromě toho, že máme radost z výsledku, taky stojíme pevně nohama na zemi. Víme o problémech, které tady jsou. I to si odnášíme z těchto voleb,“ řekl na závěr brífinku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články