Volební kampaň ANO povede muž, který měl problémy s falešnými pojistkami

Petr Morcinek, nový muž Babišova hnutí (ČTK / F24)

Petr Morcinek, nový muž Babišova hnutí | FOTO: ČTK / F24

Ostravský podnikatel, majitel největší české realitní kanceláře M&M Reality, Petr Morcinek, by měl Andreji Babišovi pomoci vyhrát volby. Jako volební manažer jeho hnutí bude mít za úkol ukázat neposkvrněnou a líbivou tvář ANO. Sám má ovšem z minulosti velkou kaňku na své bezúhonnosti. Jeho bývalou firmu totiž prošetřovala policie kvůli obvinění z vystavování falešných pojistek nebo několikamilionové škodě u hlavního obchodního partnera.

Morcinek se o svém politickém angažmá vyjadřuje zdrženlivě, ale podle jeho slov, chce přispět hnutí, jehož lídrovi věří. „I když znám pana Babiše jen krátce, vím, že je to dobrý člověk, kterému se na jeho podnikatelské cestě změnily hodnoty. Podobně jako mně. Vše, co jste nabyl, chcete věnovat i své zemi a lidem, co v ní žijí,“ citoval podnikatele server Euro.cz.

Změnami hodnot může Morcinek myslet i progresi v podnikání, kterému se věnoval dříve a jeho nynějšími aktivitami. V současnosti se totiž roční obrat jeho firmy M&M reality přibližuje jedné miliardě korun, což ještě před šestnácti lety byly pro podnikatele vysněné peníze. Právě v roce 2001 totiž řešil Morcinek daleko jiné problémy, než je zisk jeho společností.

Firma Christie, které Morcinek šéfoval, nabízela pojistné smlouvy a byla v tom velmi úspěšná. Jak uvádí Mladá fronta DNES z 31. října 2001 (tedy dávno před nákupem Mafry Andrejem Babišem), za čtyři měsíce se dealerům Christie podařilo uzavřít tisíce smluv po celé zemi. Problém byl ovšem v tom, že minimálně 250 z nich bylo zfalšováno. Smlouvy totiž byly „podepsány“ s lidmi, kteří neměli o jejich existenci tušení.

„Nemohli jsme za to. Podvádělo několik prodejců, v tam velkém množství smluv se riziku nevyhnete,“ hájil se tehdy Morcinek, s jehož firmou CS – Živnostenská pojišťovna ihned ukončila spolupráci. „Na fiktivních smlouvách jsme prodělali deset milionů. Podali jsme trestní oznámení, může jít o podvod,“ řekl MF Dnes v roce 2001 manažer pojišťovny Petr Procházka.

Morcinek se však údajně dokázal několika přejmenováním firem z potíží dostat a dnes se hrdě staví po bok Andreje Babiše. „Můžeme mít premiéra, který nám rozumí. Nezamiloval jsem se do Andreje Babiše a hnutí ANO, ale chtěl bych pomoci České republice, kterou miluji,“ řekl delegátům na sněmu hnutí ministra financí podnikatel, jehož minulost vyvolává řadu otazníků.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]