Volební model: Náskok Pirátů a hnutí STAN se snížil. Polepšila si koalice SPOLU

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš a předseda STAN Vít Rakušan (ČTK)

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš a předseda STAN Vít Rakušan | FOTO: ČTK

Volební model agentury Kantar naznačuje, že se zastavil rostoucí trend podpory Pirátů i klesající trend hnutí ANO, informovala ČT24. Model pro samostatné strany ukazuje, že na prvním místě je hnutí ANO. V koaličním modelu naproti tomu vede stále spojení Pirátů a STAN. Jejich náskok se snížil.

Znatelný propad, který hnutí ANO zaznamenalo v předchozím modelu pro samostatné strany, se zmírnil. Hnutí ANO má v aktuálním volebním modelu, který vznikal ve dnech 25. března až 1. dubna, 22,5 procenta. Následují Piráti s 20 procenty a STAN s 12 procenty. S 11,5 procenta zaujímá čtvrté místo SPD, následuje ODS s 9 procenty, TOP 09 s 6,5 procenty. KSČM, KDU-ČSL, ČSSD a Přísaha se pohybují mezi 2 až 5 procenty. Hnutí Přísaha se ve volebním modelu s 2 procenty objevilo poprvé.

FORUM 24 (archiv)

„Statistická chyba se u těchto stran pohybuje na úrovni jednoho procentního bodu, a nelze tedy s jistotou říci, zda by se za současné situace do poslanecké sněmovny dostaly či nikoliv. ČSSD a KDU-ČSL se ale v modelech pohybují pod pětiprocentní hranicí dlouhodobě a je tedy pravděpodobné, že by se za současné situace do dolní komory neprobojovaly,“ upozorňují autoři výzkumu.

Koaliční model ukazuje 30 procent pro koalici Pirátů a STAN. Koalice zaznamenala čtyřprocentní úbytek oproti modelu z předchozího měsíce. Za poklesem údajně stojí mírný odliv voličů od obou koaličních partnerů.

Naopak hnutí ANO si o 1,5 procenta polepšilo a dosáhlo na 23,5 procenta. Zlepšení v modelu zaznamenala i koalice Spolu se ziskem 19 procent hlasů. Následuje SPD s 12 procenty, KSČM s 5 procenty a ČSSD se třemi procenty. Koalice Trikolóry, Svobodných a Soukromníků získala 2,5 procenta a Přísaha 2 procenta.

„Volební preference, a to ať už se podíváme na model, který bere v potaz koalice, nebo ten čistě stranický, se vrátily někam mezi lednová a únorová čísla, někam na začátek roku, což připisujeme zejména tomu, že únorová vlna byla sbírána v době, kdy byla zaváděna ta nejpřísnější protiepidemická opatření,“ komentoval situaci v otázkách Václava Moravce analytik Pavel Ranocha.

Ve společnosti je stále aktuální negativní vnímání politické situace, i když se stav údajně od březnových dat zlepšil. Podle agentury Kantar CZ si v boji proti pandemii nejlépe vedl bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný. Jako jediný získal více pozitivních hodnocení než negativních. Následovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

„Jan Blatný podporu sbíral napříč politickým spektrem, snad s výjimkou voličů ODS a zejména voličů SPD, kteří jsou k němu výrazně kritičtější než voliči kterékoliv jiné strany,“ doplnil analytik agentury Kantar CZ Pavel Ranocha.

Naopak nejvíce negativních hodnocení posbíral premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman. „Oba tyto politiky velmi negativně, co se týče jejich práce proti epidemii, hodnotí bezmála jedna polovina české populace. Oba společnost velmi polarizují,“ okomentoval hodnocení Ranocha.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]