Volební program ČSSD: Chce okrádat úspěšné lidi

Premiér Bohuslav Sobotka ()

Sociální demokracie chce zavést čtyři daňová pásma. Pokud budete mít plat nad 50 tisíc korun, bude vše nad touto částkou podle premiéra Bohuslava Sobotky zdaněno 32 procenty. ČSSD tak opět ukazuje, o co jí jde − získat voliče prostřednictvím závisti a sugerování třídního boje pod rouškou solidarity.

Samozřejmě − levicová rétorika na této věci stála odjakživa. Ale progresivní daň, zejména v takovéto podobě, je naprosto demotivační a nespravedlivá. ČSSD navíc podprahově vnucuje lidem, že daně jsou pro všechny stejné − je přitom logické, že kdo má vyšší plat, toho daň je vyšší. Sobotkovy sazby však mají za cíl zavést jakousi daň z úspěchu.

Pravda je, že v případě různých sazeb se nejedná o velkou částku. Zásadní je ovšem princip. Z jakého důvodu by člověk, který pobírá vyšší plat, měl být trestán za své dobré postavení? Proč by někdo, komu díky jeho schopnostem v práci, kterou vykonává, mělo být přidáno zaměstnavatelem, ale ubíráno státem?

U mnoha komentátorů se objevuje argument, že v případě čtyř sazeb daně je vlastně zdanění velice malé. Pokud však někdo chce někoho okrást, ale okrade ho méně, je pořád zlodějem.

Jediná dobrá věc na novém nápadu z dílny sociální demokracie je fakt, že se na něj snesla taková kritika, že jeho prosazení se zdá téměř nemožné.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]