Volební taktika Andreje Babiše se roztáčí: Rozdá státní peníze a všechny proočkuje. Má nabito

Andrej Babiš  (FB Andreje Babiše.)

Andrej Babiš | FOTO: FB Andreje Babiše.

Možná jste si už mysleli, že je náš premiér po skandálním selhání v druhé vlně epidemie mocensky za zenitem. Že se stydí někde v koutě a kňučí. Chyba lávky. Náš premiér se nikdy nestydí. Náš premiér sice možná kňučí, ale pořád maká. Náš premiér maká na tom, aby byl pořád premiérem. Slyšeli jsme to před dvěma lety během jeho skandálu s uklizením syna před policejním vyšetřováním na Krym přeci velmi dobře: “Nikdy neodstúpim, nech si to všici zapamatujú.”

Andrej Babiš se prostě rozhodl vyhrát příští volby a znovu stanout v čele vlády. Jeho volební taktika se právě rozbíhá. Je založená na několika jednoduchých, ale ohromně silných zbraních:

  1. Rozdá v masivní míře státní peníze velkému množství lidí.
  2. Bude všude a pořád vidět. Zejména jako vůdce našeho boje s virem.
  3. Potlačí veškerou kritiku zastrašováním a nastolováním vlastní agendy.

Dva dny před Vánocemi se z Andreje Babiše doslova stává Ježíšek. Vláda oznámila, že zvýší přídavky na děti o neuvěřitelných 26 procent a rozšíří počet takto podpořených dětí z 240 tisíc na 490 tisíc. Stane se to tím, že se nárok na přídavky bude nově týkat rodičů, kteří pobírají až tři celé a čtyři desetiny (3,4) násobku životního minima. Sdělila nám to ráno ve svém zpravodajství Česká televize. Tuto agendu sice formálně prosazuje a připravuje ČSSD se svojí ministryní sociálních věcí, ale vzkaz vlády je jasný: Babiš zvýšil přídavky na děti.

Eric Drooker

V ten samý den se ve sněmovně v rámci daňového balíčku schvaluje zrušení superhrubé mzdy, tedy snížení daňových příjmů a relativně plošné zvýšení čistého výdělku zaměstnanců. Na prosazení této věci se podílela Občanská demokratická strana, ale vzkaz vlády je jasný: Babiš zvyšuje lidem platy.

A naše moudrá vláda myslí také na seniory. Jejich mimořádný příspěvek 5000, jemuž se říká rouškovné, právě dorazil. Jako od Ježíška. Tedy správně řečeno… od Babiše.

K tomu se nyní Andrej Babiš jmenoval šéfem bezprecedentní logistické akce: plošného očkování. Stane se naším hlavním lékařem. Zde sice naráží na své nízké schopnosti organizace, svoji pověstnou chaotičnost, nulovou znalost problematiky a také na dezinformační kampaň svých ruských přátel proti očkování. Ale výhody jsou jasné. Média budou celou dobu očkovací akce prezentovat právě jeho jako generála v naší obranné válce. A protože nově vyvinuté vakcíny skutečně fungují, lze předvídat, že tento generál Andrej Babiš v boji s virem nakonec slavně zvítězí. A víte kdy? Inu podle kalendáře očkovacích vln ministerstva zdravotnictví právě asi tak měsíc či dva před volbami.

Andrej Babiš má k této taktice na své straně ohromnou mediální sílu. Kdo se chce z plna hrdla nadechnout optimistického očekávání šťastných zítřků, tak si dnes může otevřít Babišovy noviny. Mladá fronta DNES na titulní straně hlásá, že nás čeká úspěšný rok. A kdo to říká? Inu naše moudrá vláda. Ústavní činitelé. Jistě, je to podobné jako Rudé právo za komunismu a je to stejné jako vládní média v Rusku. Ale to je také přeci ten kýžený směr našeho vývoje.

Z někdejších hlavních a seriózních soukromých médií od roku 2014 prakticky zmizeli kritici Andreje Babiše. O zastrašení kritiků v České televizi se Babišovi postarali jeho poslanci změnou obsazení Rady České televize. Tentokrát Babišovi pomohla v osobě radní Hany Lipovské i katolická církev v čele s arcibiskupem Dominikem Dukou. Výsledek je jasný. Zpravodajství České televize se zcela orientuje na vládní boj s koronavirem a informace o potvrzení Babišova konfliktu zájmů se propadlo na 24. minutu zpravodajské relace mezi zajímavosti a drobničky. Zdánlivě nelze televizi nic vytknout. Copak není vládní boj s koronavirem věcí nás všech? Jistě. Ale za normální situace by Babišův skandál nebyl ani tak zameten pod koberec a byl by dejme tomu hned druhou zprávou.

Eric Drooker

Babišova popularita i preference hnutí ANO klesly. Musí tedy makat. Má k tomu ovšem takové zbraně jako málokdo. Má bezednou státní pokladnu. (Její dno se samozřejmě jednou ukáže, ale to už bude vymalováno.) Má média. (Ta, co nemá, už z velké části zastrašil.) A vždy se najde nějaký užitečný idiot, který mu pomůže.

Nakonec bude Andrej Babiš potřebovat koaličního partnera. Nyní si už vytuneloval jak ČSSD, tak i KSČM. Zbyde mu ale možná Okamurova SPD, jejíž preference rostou. A pak zejména Andrej Babiš potřebuje Miloše Zemana. A k jeho srdci vede jednoduchá a jasná cesta. Je potřeba svěřit dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech Rusku a Číně. Nebo jim dát aspoň takovou šanci, že už je nebude možné odmítnout.

Takže po rozvrácení státních peněz a likvidaci svobodných médií a demokratického prostředí zbývá ještě prodat zemi nepřátelským mocnostem. A co myslíte? Má Andrej Babiš nějaké zábrany to udělat? Morální nikoli. Pouze imageové. A to umějí řešit jeho marketingoví experti.

Současná opozice by měla vzít rozum do hrsti. Toto je až příliš silný koktejl. Až příliš velká síla zbraní. Babiš je sice po věcné stránce mimořádně neúspěšný premiér, ale má zase marketingově nabito. A jako vždy: na účet nás všech.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články