O složení nového Evropského parlamentu už je rozhodnuto. K volbám v České republice dorazilo 28,75 procenta voličů. I přesto, že nové europoslance vybralo o téměř jedenáct procent Čechů více než v minulých eurovolbách, jde stále o jednu z nejmenších účastí v Evropské unii. Větší nezájem o volby byl už jen ve Slovinsku (28,29 %) a u našich východních sousedů. Na Slovensku v sobotu vyrazilo k volbám jen 22,75 % lidí. I tam však zájem o volby narostl téměř o deset procent.

Naopak největší zájem o složení Evropského parlamentu byl v Belgii. K volbám tam v neděli vyrazilo téměř devadesát procent voličů, konkrétně 88,47 procenta. Vysoké číslo pravděpodobně souvisí s faktem, že v zemi je povinná volební účast. Podobná praxe je v Lucemburku, kde také dorazilo k volbám velké množství voličů (84,10 %). Více obyvatel než v Česku volilo i ve Velké Británii, která se chystá Evropskou unii opustit. Do volebních místností jich ve čtvrtek dorazilo 37 procent.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner