Volební výbor vybral 12 kandidátů do Rady České televize. Milan Rokytka neuspěl

Česká televize, ilustrační foto (Rostislav Kaplan)

Česká televize, ilustrační foto | FOTO: Rostislav Kaplan

Volební výbor poslanecké sněmovny vybral 12 finalistů, ze kterých poslanci zvolí čtyři nové členy Rady České televize. Do užšího výběru postoupili například současní radní Jiří Kratochvíl a Daniel Váňa, kteří usilují o znovuzvolení. Mezi finalisty se dostali také publicista Pavel Černocký, předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes nebo bývalý manažer veřejnoprávní televize Radek Žádník. Neuspěl naopak třeba nominant Institutu Aleny Vitáskové Milan Rokytka. Podle místopředsedy volebního výboru Tomáše Martínka (Piráti) je vidět velmi silné spojenectví hnutí ANO, SPD a KSČM v personálních otázkách.

Na konci května skončí mandát čtyřem současným radním České televize. Konkrétně jde o Jaroslava Dědiče, Jaroslava Maxmiliána Kašparů, Jiřího Kratochvíla a Daniela Váňu. Jejich nástupce vybírají poslanci z 56 kandidátů, počet nominovaných zúžil ve čtvrtek volební výbor sněmovny na dvanáct.

Volební výbor poslanecké sněmovny vybral těchto 12 kandidátů
(jména a navrhující instituce):

Petr Brozda, MUSICA TEMPLI, spolek pro studium duchovní hudby

Pavel Černocký, Šance na návrat, z. s.

Pavel Černý, LIGA, LIBE, z. s.

Jefim Fištejn, Hospodářská komora České republiky

Jiří Grund, Anglo-americká vysoká škola, z. ú.

Jiří Kratochvíl, 1. Liberecká sportovní a tělovýchovná organizace z. s., 2. Sdružení pro obnovu hasičských tradic z. s.

Jaroslav Kravka, Pétanque club Brněnští Draci, z. s.

Karel Novák, Nadační fond Filantia

Zdeněk Pernes, Rada seniorů ČR, z. s. s.

Milada Richterová, Suverénní řád Maltézských rytířů – České velkopřevorství

Daniel Váňa, Vysoká škola ekonomická v Praze

Radek Žádník, Muzejní spolek Dobříšska, z. s.

Nejvíce hlasů od členů volebního výboru získal bývalý šéfredaktor zpravodajství České televize Karel Novák, volilo ho 15 z celkových 18 členů výboru. Na druhém místě skončil novinář a publicista Jefim Fištejn s 13 hlasy, následně Jaroslav Kravka a Jiří Grund s 11 hlasy, Daniel Váňa, Zdeněk Pernes, Pavel Černocký a Radek Žádník s 10 hlasy, Petr Brozda, Pavel Černý, Jiří Kratochvíl a Milada Richterová s 9 hlasy. Tato jména nyní postoupí na plénum sněmovny, jež bude hlasovat, kteří čtyři kandidáti nakonec uspějí. Kdy k tomu dojde, není zatím jasné. Zřejmě se tak ale stane na dubnové schůzi dolní komory.

Česká televize, ilustrační foto (Rostislav Kaplan)

V osmnáctičlenném volebním výboru sněmovny je zastoupeno sedm poslanců z hnutí ANO, dva za SPD, tři za občanské demokraty, dva za Piráty, po jednom zákonodárci pak mají sociální demokraté, lidovci, STAN a komunisté.

Musím dodat, že mé preference založené na odbornosti, kvalitě nominujících organizací i nezávislosti jsou velmi odlišné od výběru výboru,“ napsal na twitteru místopředseda volebního výboru Tomáš Martínek (Piráti). „Je vidět, že spojenectví ANO, SPD a KSČM v personálních volbách je velmi silné,“ doplnil.

Na nové členy Rady České televize obdržela poslanecká sněmovna celkem 59 nominací. Dvě přihlášky nevyhovovaly zákonu, jednu kandidát sám stáhl. V úterý a ve středu proběhlo veřejné slyšení zbylých 56 kandidátů, které se však kvůli epidemii koronaviru uskutečnilo online.

Mezi adepty se objevil i Milan Rokytka, nominovaný Institutem Aleny Vitáskové, který se v roce 2018 proslavil tím, že se opil pod obraz na oslavě volebního vítězství Miloše Zemana. Rokytka byl v takovém stavu, že jeho bezvládné tělo nakonec odtáhli další účastníci oslavy na pódium v sále a zavolali záchranku. Nyní ovšem poslancům z volebního výboru poněkud komicky tvrdil, že se ho tehdy kdosi pokusil otrávit novičokem. Do užšího výběru se však bývalý novinář komunistických Haló novin nedostal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]