Voliči i členové hnutí STAN upřednostňují podle průzkumu koalici s Piráty

FB Ivana Bartoše

Předseda Pirátů Ivan Bartoš a šéf hnutí STAN Vít Rakušan | FOTO: FB Ivana Bartoše

Voliči i členové hnutí Starostové a nezávislí (STAN) preferují pro sněmovní volby v příštím roce koalici s Piráty před koaliční spoluprací s ODS. Vyplývá to z ankety a průzkumu, které si hnutí nechalo v létě zpracovat. Výsledky má k dispozici server Seznam Zprávy. STAN dostal před prázdninami nabídky na spolupráci právě od Pirátů a občanských demokratů.

„Koalice Starostů s Piráty se jeví jako nejlepší z možných a testovaných variant, protože má největší potenciál přitáhnout nové voliče, a dosáhnout tak nejlepšího volebního výsledku,“ píše se podle serveru v materiálu, který dostalo vedení STAN. Předseda hnutí Vít Rakušan nechtěl výsledky komentovat. Upozornil ale, že průzkumy jsou pouze podpůrný prostředek a nakonec bude rozhodovat celostátní výbor. Širší vedení strany bude o postupu pro sněmovní volby jednat po nadcházejících krajských a senátních volbách.

Pavel Hofman

V interní anketě pro koalici s Piráty hlasovalo 28 procent členů hnutí, spolupráce s ODS získala 15 procent hlasů. Nejvíce preferovanou variantou ovšem je jít do voleb samostatně, pro což se vyslovila třetina členů. Téměř čtvrtina by pak volila koalici s lidovci a TOP 09.

V průzkumu mezi voliči, který si hnutí zadalo u agentury STEM/MARK, preferovalo 18 procent respondentů koalici s Piráty, 16 procent koalici s ODS, 12 procent koalici s TOP 09 a devět procent by dalo přednost spolupráci s KDU-ČSL. „Jakékoliv spojenectví část nových voličů přiláká a naopak část stávajících příznivců odradí. Jde vlastně o poměr ztráty a nálezy. A v případě koalice s ODS významnou část našich voličů odrazuje její minulost,“ píše se podle serveru v interním materiálu.

Průzkum také ukázal velký překryv mezi voliči STAN a Pirátů. Téměř třetina voličů Pirátů má jako druhou volbu právě Starosty a nezávislé. Pro předsedu Pirátů Ivana Bartoše jsou programová blízkost a vzájemné sympatie důležité. „Naše pirátské týmy už pracují na komplexní analýze programových průniků a dalších podkladů tak, aby rozhodnutí, které nakonec svým hlasováním učiní všichni naši členové, vycházelo z kvalitních informací,“ řekl serveru.

Hnutí STAN se v roce 2017 dostalo do sněmovny jen těsně, získalo 5,18 procenta hlasů. Piráti byli třetí se ziskem 10,79 procenta, ODS druhá s 11,32 procenta. Podle zářijového průzkumu STEM by nyní STAN volilo 7,5 procenta respondentů, Piráty 12,8 procenta a ODS by získala 10,6 procenta hlasů. Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO se ziskem 28,4 procenta hlasů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner