Voliči rozhodli. Petr Pavel se stane čtvrtým prezidentem České republiky

Generál Petr Pavel ve volebním štábu. (Veronika Chválková, Pavel Hofman / FORUM 24Pavel Hofman / FORUM 24)

Generál Petr Pavel ve volebním štábu. | FOTO: Veronika Chválková, Pavel Hofman / FORUM 24Pavel Hofman / FORUM 24

Přestože nejsou ještě sečteny všechny hlasy, je jasné, že ve volbách zvítězil Petr Pavel, a to naprosto jasně. Volební účast se pohybovala okolo 70 procent oprávněných voličů.

Současný prezident Zeman, kterému končí funkční období 8. března, bude v prezidentském křesle vystřídán Petrem Pavlem.

Nově zvolený prezident bude slavnostně inaugurován ve Vladislavském sále Pražského hradu pravděpodobně 9. března. Termín bude ještě upřesněn. Zemanovo volební období končí po deseti letech 8. března 2023. Nový prezident odříká a následně podepíše slavnostní slib: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“ Poté se ujme na následujících pět let prezidentského úřadu.

Připravujeme podrobnosti

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články