Volný před budovou ČT hlásal konspirace, urážel moderátora. Nic nového, jen další divadlo pro naivní voliče

Exposlanec Lubomír Volný (ČTK/Krumphanzl Michal)

Exposlanec Lubomír Volný | FOTO: ČTK/Krumphanzl Michal

Do sněmovních voleb nezbývá už mnoho času, a tak je pravděpodobné, že představitelé nevýznamných okrajových politických uskupení, jako je například Volný blok, už nebudou mít příliš příležitostí se široce prezentovat. Dalo se tedy téměř s jistotou očekávat, že Lubomír Volný svého pozvání do Událostí, komentářů na ČT 24 využije ke spáchání dalšího ze svých odpudivých spektáklů, určených primárně pro nekritické obdivovatele, milovníky nejšílenějších konspirací a odpůrce očkování. Můžeme ale být ještě rádi, že poté, co odmítl dodržet pravidla platná pro všechny v budově ČT a nasadit si respirátor, a nebyl do ní tudíž vpuštěn, jen pokřikoval „ze dvora“, místo aby něco zdemoloval, urval, popral se nebo se nechal „odnést“ ochrankou.

„POZOR! VYSTOUPENÍ LÍDRA VOLNÉHO BLOKU NA ČT OHROŽENO!!!!“ oznamovalo se takto „capslockem“ se čtyřmi vykřičníky na facebookové stránce Volného bloku. A věrní se svolávali: „ČT sdělila předsedkyni J. Volfové, že L. Volný nebude vpuštěn do budovy ČT, pokud nebude mít roušku. Přitom při rozhovoru ve studiu má být bez roušky. Možná bude tedy rozhovor venku před ČT. Přijďte lídra ve 22:40 podpořit, Kavčí Hory, Na Hřebenech II, Praha 4!!!!“

Před budovu České televize se pak pár věrných vyzbrojených transparenty skutečně dostavilo. I se svým lídrem tam pak také setrvali po celou dobu živě přenášeného rozhovoru. Poslanec Volný totiž odmítl dodržet pravidla a nasadit si respirátor, a ČT tudíž učinila, jak avizovala předem – nechala ho stát přede dveřmi. Šlo o pokračování předvolebního bloku v rámci pořadu Události, komentáře. Každý všední den je do něj pozván jeden lídr uskupení kandidujícího do sněmovny, aby představil program a objasnil, s čím jdou do voleb. Ve středu 8. září tak přišel na řadu právě Lubomír Volný, za jehož stranu kandiduje např. Hana Lipovská, členka Rady České televize.

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. (ČTK)

Moderátor Jakub Železný hned v úvodu při představení hosta vysvětlil, proč pozvaný tentokrát nesedí ve studiu, ale stojí „před domem“. Poté se pokusil začít s anketními otázkami, které pokládá všem kandidujícím lídrům. Odpovědí se však nedočkal. Volný, obklopený svými nejvěrnějšími a hromadou transparentů, spustil svůj osvědčený kolovrátek o „covidové mafii“, které, jak pravil, odmítl „políbit prsten“, a proto mu prý zabránila vejít do budovy bez respirátoru.

Podivoval se, že ve společných prostorách, v recepci, na chodbách, kde příchozí zvenčí potkává různé lidi z různých míst, ČT vyžaduje ochranu úst a nosu, zatímco ve studiu, kde je na distanc nejméně dvou metrů jen (očkovaný) moderátor a o hodně dál kameraman, už ho nevyžaduje. Je jistě nutno uznat, že někdo může mít o smysluplnosti takového nařízení své pochyby. Ale současně platí, že je-li někdo pozván někam, kde mají určitá pravidla, má slušný člověk jenom dvě možnosti. Přijmout pozvání i pravidla, byť se mu mohou jevit zbytečná, obtěžující či protivná, nebo usoudit, že je pro něj jejich dodržení nepřijatelné, a pozvání s díky odmítnout. Cokoli mezi tím je hrubá nevychovanost.

Očekávat ale slušné a zdvořilé chování od zákonodárce pro potyčku ve sněmovně známého pod přezdívkou Flákanec, který raději zdemoluje pultík s mikrofony poté, co odmítne dodržet pravidla platná pro jednání poslanecké sněmovny, ale dost dobře nelze. A tak následovalo to, co se naopak čekat dalo. Volný rozehrál své oblíbené, poněkud odpudivé divadlo, jaké ale jeho fanouškům, zaměňujícím sprostotu za sílu, nesmírně konvenuje. Moderátorovi hulvátsky odsekával, místo odpovědí na konkrétní dotazy vykřikoval oblíbené konspirační teorie, pro které už mu facebook v minulosti zrušil profil, a kvůli „zprávě“, že lékaři budou zabíjet pacienty, aby pak jejich smrt svedli na (neschválený, leč Volným mocně propagovaný) přípravek Ivermektin, se o něj dokonce zajímá policie. Nepřekvapilo tedy, že i tentokrát – stejně jako mnohokrát předtím ve sněmovně – se Volný ponořil na samé dno bahnité dezinformační stoky, odkud vytahoval například prohlášení, že vakcína není žádnou vakcínou proti covidu, nýbrž genovou terapií, která ničí lidem orgány, a šířil poplašnou zprávu, že očkování způsobuje mimo jiné katastrofy i neplodnost.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Mezitím si zakrýval obličej cedulí s nápisem: „Babiš drží Dvořáka, Okamura přicmrndává.“ Tím chtěl zřejmě říct, že ředitele České televize Petra Dvořáka drží ve funkci předseda vlády, a to za přispění lídra SPD Tomia Okamury. Zde by možná mohli ti o něco bystřejší příznivci ještě zbystřit – tedy pokud si vzpomínají, že to byl právě Okamura, kdo Volného, coby poslance za SPD, přivedl do sněmovny. Jestlipak si někdo z nich položí otázku, jak se asi do budoucna zachová k těm, kteří ho „táhnou“ dneska? Jestli je – až je přestane potřebovat – čirou náhodou taky poté veřejně nepoplive a nenazve přicmrndávači.

„Asi vás nepřekvapí, pane Železný, že se mnou nezačnete žádnými anketními otázkami, protože jste právě hrubě urazil mě, mého kolegu a mé přátele, kterým jste zamezil ve vstupu k vám do studia, protože dodržujete nezákonná vládní opatření. Zatímco vy si sedíte v pohodlí studia na Kavčích horách, tak nás jste nechal stát venku,“ spustil Volný místo odpovědi na první anketní otázku, která se týkala přístupu k možnému povinnému očkování. A přestože mu moderátor Železný v klidu vysvětlil, jaká jsou v České televizi protiepidemická opatření, která prostě platí, a proto se jim musí podrobit každý, kdo chce do budovy vstoupit, Volný si vedl svou. Urážel moderátora, Českou televizi a další osoby i instituce. Teprve v závěru svého desetiminutového limitu se dal přimět k tomu, aby odpověděl na pár otázek. O většinu času na představení programu se dobrovolně připravil.

Moderátor Jakub Železný poté na celou událost reagoval na twitteru: „Dík za reakce na rozhovor s p. Volným na @CT24zive a @CzechTV. Po vysílání jsem mu poctivě řekl, že mě mrzí, že jsme nedošli k programu. Opáčil, že jsem lhář. Kritika ok, na urážky si jeden zvykne. Ale tohle fakt ne! Kdo mě zná, ví… Ale tu práci budu dál dělat stejně. A klidně. J.“

Do debaty pod tweetem se, jak už to bývá, zapojili obhájci České televize a diskutéři, kteří oceňovali Železného asertivní přístup a výborné zvládnutí poněkud neobvyklé situace. Mnozí současně kritizovali hulvátské chování a vyjadřování poslance Volného.

Eric Drooker

To zase nenechalo v klidu jeho příznivce a voliče, kteří se rozhodli dokázat, že oni jsou přece ti „správní hoši“, kterým někdo nevhodné, sprosté a agresivní chování jen neprávem přičítá. Náleží k nim i pán, který si na twitteru říká Bohumil-Volný blok. Údajně nespravedlivé nařčení ze sprosťáctví a nevychovanosti Volného i celého jeho „bloku“ přispěchal vyvrátit slovy: „Nadšené reakce libdementů ukazují, jaká je v ČT hysterická verbež, hluboce zanořená v Sorosovském rektu. Je mi z vás na zvracení.“

Jak je vidět, staré české rčení o vráně sedající k vránám, vyjádřené též slovy svůj k svému, beze zbytku platí. Potěšující je jen fakt, že moc příležitostí k masivnímu předvádění už „panoptikum Volný blok“ mít nebude. Zato se ho téměř s jistotou můžeme dočkat ještě na zářijové schůzi sněmovny. Bylo by s podivem, kdyby toho pan zákonodárce jaksepatří nevyužil. Můžeme tedy jen doufat, že to bude derniéra a že tentokrát nedojde na ničení nábytku a příslušenství ani na flákance. A pak už ve volbách snad definitivně spadne opona.

Autorka je řadovou členkou TOP 09

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články