Vondra: Argumentace Válkové je stejná jako Urválka. Měla by okamžitě odejít

Petr Fiala a Alexandr Vondra (FORUM 24)

Petr Fiala a Alexandr Vondra | FOTO: FORUM 24

Helena Válková, která v době normalizace coby mladá právnička obhajovala nástroj sloužící estébákům k šikanování disidentů, je pod stále větším tlakem. Mnoho lidí pobouřilo, že Válková nyní usiluje o post ombudsmanky. Velmi přesně se na její adresu vyjádřil europoslanec ODS Alexandr Vondra, který v době, kdy Válková s vrahem Urválkem sepisovala články, byl na zcela opačné straně „barikády“. Vondra patří mezi nejznámější disidenty, spolupracovníky Václava Havla, byl také mluvčím Charty 77 a politickým vězněm.

Válková by podle něj měla okamžitě odejít. „Duch Josefa Urválka se vznáší nad Babišovou vládou. Pozice Heleny Válkové je absolutně neudržitelná a měla by okamžitě rezignovat a odejít do ústraní,“ konstatoval europoslanec.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Vondru nejvíce zaráží tvrzení Válkové, že nevěděla, kdo je Urválek, ačkoliv i v době normalizace bylo jeho jméno známé, v roce 1968 například čelil procesu. „Její argumentace je fakt bizarní. Hájí se tím, že když v roce 1979 publikovala společně s Josefem Urválkem článek o ochranném dohledu, prý vůbec nevěděla, kdo je Urválek. Člověk, který poslal na smrt Horákovou, Píku, Slánského a další. Bylo jí tehdy 28 let a měla vystudovaná práva. Mně bylo tehdy 18, práva jsem nikdy nestudoval, ale kdo je Urválek, jsem já i všichni mi příčetní přátelé věděli moc dobře,“ připomíná Alexandr Vondra.

„Na internetu je ke stažení zajímavá diplomka o Urválkovi, která se zabývá i tím, jak on, když kolem roku 1968 čelil společenskému tlaku, aby svou zločinnou činnost proti republice reflektoval, nebyl takové reflexe, natož omluvy vůbec schopen. Jen blábolil, že když navrhoval tresty smrti, tak nic o pozadí věci nevěděl. Dnešní argumentace Válkové je úplně stejná. Je to fakt strašné. Není možné, aby v naší zemi zastávali vysoké funkce (à la zmocněnec pro lidská práva či ombudsman) lidé, kteří se chovají a argumentují jako Válková. A jsou-li právníky, pak není možné doufat, že tu kdy bude opravdu funkční právní stát,“ uzavřel bývalý disident.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]