Vondráček chce zůstat šéfem sněmovny. Nepochopil, že žádný takový nárok nemá

Předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) (ČTK)

Předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) | FOTO: ČTK

Ve vyjednávacím týmu hnutí ANO, který bude spoluurčovat způsob ustavení nové sněmovny, budou Radek Vondráček a Jaroslav Faltýnek. Dnes už bývalý předseda poslaneckého klubu Babišova hnutí zřejmě předvede své umění dohodnout s kýmkoliv cokoliv, ale předseda sněmovny bude patrně tím, kdo by mohl jednání zablokovat. Špatně si totiž interpretoval výsledky voleb a dožaduje se funkce, na niž hnutí ANO nemá nárok.

Radek Vondráček byl v minulém volebním období předsedou poslanecké sněmovny a rád by jím zůstal i na další čtyři roky. Argumentuje tím, že poslanecký klub hnutí ANO má 72 poslanců, což je nejvíc ze všech politických subjektů, které se do dolní komory parlamentu dostaly.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Problém je ovšem v tom, že si Vondráček stále nepřipouští, že koalice SPOLU a PirSTAN mají dohromady poslanců dokonce 108, tudíž nemají vůči o třetinu menšímu ANO vůbec žádné povinnosti. Jsou tu ovšem zvyklosti a dobrý mrav, které určitě pětikoalici, která se chystá na sestavení vlády, nejsou cizí. SPOLU proto nabízí poměrné obsazení sněmovních výborů a komisí, určitě se pro zástupce Babišova hnutí počítá i s místopředsednickou pozicí ve vedení sněmovny.

Rozhodně však není důvod, aby vítěz voleb, kterým je bez diskuze koalice SPOLU, „věnoval“ ústavní funkci poraženému hnutí. Navíc v momentě, kdy je úplně zřejmé, proč o ni ANO tolik stojí. V současné situaci okolo zdravotního stavu prezidenta je totiž šéf sněmovny tím, kdo ve výsledku může určit nového předsedu vlády. Pro Andreje Babiše je to tak poslední možnost, jak se dostat zpět do čela kabinetu.

Dá se také předpokládat, že Miloš Zeman už o ministerském předsedovi vůbec rozhodovat nebude, a pak je pro současného premiéra nutností, aby měl možnost ovlivnit svou roli v rámci příští vlády. Jak se dá ovšem předpokládat, demokratické koalice určitě nebudou těmi, které by mu návrat k moci chtěly umožnit.

Hnutí ANO tak rovnou může na funkci předsedy sněmovny zapomenout a primárně se zaměřit na to, jak si sednout do opozičních lavic. Současně mohou poslanci Babišovy politické firmy Radku Vondráčkovi vysvětlit, jak číst volební výsledky, a připomenout mu, že už si na předsednickém pultíku na kytaru nezahraje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]