Vondráček nejspíš nebude kandidovat do vedení ANO, Schillerová to zvažuje

Bývalý předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) (ČTK)

Bývalý předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) | FOTO: ČTK

Bývalý šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček nejspíš nebude obhajovat post místopředsedy hnutí ANO. Chce se soustředit na funkci předsedy sněmovního ústavně-právního výboru. Naopak dřívější ministryně financí a aktuální předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová kandidaturu do vedení hnutí zvažuje. Bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se zatím o obhajobě postu místopředsedkyně nerozhodla. Sdělili to na dotaz ČTK.

Funkční období vedení a dalších orgánů hnutí ANO trvá do 17. února. Původně se měl republikový sněm uskutečnit koncem loňského ledna, odložen byl ale kvůli koronavirové pandemii. Šéf ANO, bývalý premiér Andrej Babiš, už dříve uvedl, že se bude znovu ucházet o pozici předsedy hnutí.

Křest Týdeníku FORUM (Jan Šibík / FORUM 24)

Vondráček je místopředsedou ANO od posledního sněmu v roce 2019. „Poté, co jsem byl zvolen předsedou ústavně-právního výboru, bych se rád soustředil na tuto funkci,“ napsal ČTK. Vondráček opakovaně neuspěl při volbě místopředsedy Sněmovny. Do další volby člena sněmovního předsednictva už pravděpodobně nepůjde. Hnutí ANO má náležet poslední neobsazené místo.

Pokorná Jermanová je místopředsedkyní hnutí nepřetržitě od roku 2015. „Ještě jsem se nerozhodla,“ uvedla na dotaz k možné obhajobě funkce. Dříve byla též místopředsedkyní Sněmovny a spekulovalo se o ní i v souvislosti s aktuálním obsazením vedení dolní komory.

Dřívější vicepremiérka Schillerová se stala členkou ANO loni v říjnu, ve sněmovních volbách v témže roce vedla jihomoravskou kandidátku hnutí. Po volbách nahradila ve vedení poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka, který se stal jeho prvním místopředsedou. „Svou případnou kandidaturu zvažuji,“ sdělila ČTK.

Ve stejné době jako Schillerová se členem hnutí stal i bývalý vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček. Zároveň je místopředsedou klubu ANO. Na dotaz ČTK ohledně možné kandidatury do vedení hnutí nereagoval.

Kromě Vondráčka a Pokorné Jermanové je aktuálním místopředsedou ANO dřívější ministr životního prostředí Richard Brabec, který ČTK své rozhodnutí nesdělil.

Původně byl prvním místopředsedou Faltýnek, který v říjnu 2020 na pozici rezignoval po nočním setkání s tehdejším ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou v restauraci, která měla být podle protikoronavirových opatření zavřená. Řadovým místopředsedou se na posledním sněmu stal také Petr Vokřál, bývalý brněnský primátor ale ukončil své členství v hnutí v červnu 2020 kvůli sporům v brněnské organizaci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]