Vondráček se zastává Filipa: Slova o legionářích prý zazněla jinak

Eric Drooker

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) se v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS zastal prvního místopředsedy dolní komory Vojtěcha Filipa (KSČM), který v ruských médiích hovořil s despektem o československých legionářích. Vondráček to sice nepovažuje za šťastné, uvedl ale, že prý došlo k posunu v překladu Filipových slov.

„Já jsem si to s panem předsedou vyjasnil,“ odpověděl Vondráček na otázku moderátorky s tím, že mu předseda komunistů údajně ukázal svoji verzi rozhovoru, ve které říkal něco jiného. Uznal ale, že Rusko nedbá o pomníky českých legionářů. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pořadu Partie uvedl, že jde ze strany Vojtěcha Filipa o naprosto nepřijatelné chování.

„Členové KSČM a další čeští občané kladně hodnotí skutečnost, že ruská vláda nemá zájem na tom, aby nutila místní úřady stavět památníky těm českým legionářům, kteří v Rusku nikoho neosvobozovali a neudělali nic dobrého pro nejskvělejší světovou socialistickou revoluci minulého století v roce 1917 v Rusku,“ řekl Filip v ruském armádním deníku Krasnaja zvezda.

Sněmovna v minulém týdnu souhlasila s návrhem hnutí Starostové a nezávislí, aby se Filipovými výroky zabývala. „Pan místopředseda pošimral pod bradou ruského medvěda, ale rozhodně nepřispěl k zájmům České republiky v Ruské federaci,“ řekl k tomu předseda STAN Vít Rakušan.

Filip již dříve ČTK sdělil, že vždy postupoval v souladu s českými národními zájmy a zahraniční politikou. „Nevím o tom, že by pro mne neplatila svoboda slova,“ obhajoval také své vyjádření pro ruský deník. Až Vondráček tedy zpochybnil, že by slova v ruských novinách byla autentická.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články