Vondráček tam jít musel, nešlo odmítnout, kryje Havlíček kolegu z ANO

Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO)  (ČTK)

Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) | FOTO: ČTK

Debata kolem návštěvy předsedy poslanecké sněmovny u prezidenta republiky se přenesla i do debatního pořadu Partie. Chování Radka Vondráčka nepřekvapivě obhajoval jeho stranický kolega Karel Havlíček. Ministr průmyslu a dopravy tvrdí, že pozvání prezidenta nelze odmítnout a Vondráček na ARO Ústřední vojenské nemocnice jít musel, i když o tom nevěděl prezidentův ošetřující lékař.

Podle vicepremiéra možná došlo k pochybení při organizaci schůzky Vondráčka se Zemanem, přestože vždy tyto věci bývají připravovány do nejmenších detailů. Svému kolegovi z hnutí ANO však věří všechno, co o schůzce řekl do médií, a nepochybuje ani o tom, že setkání proběhlo tak, jak o něm šéf sněmovny informoval. Nezmínil však, co si myslí o několika různých vyjádřeních, která postupem času Vondráček měnil. 

Koalice SPOLU ()

Havlíček se zároveň zastal i Kanceláře prezidenta republiky, která podle mnohých nedostatečně informuje o zdravotním stavu hlavy státu. „Mohou komunikovat jen tak, jak jim dovolí pokyny od pacienta, nemají to jednoduché,“ řekl v sobotu dvojitý ministr na CNN Prima News. 

Na Vondráčkově straně byl i Radim Fiala z SPD. Ten výzvu Mariana Jurečky, který kvůli tajné schůzce volá po odstoupení šéfa sněmovny, nazval hysterií a současně odsoudil hlasy ze senátu, které zmiňují aktivaci článku 66. Možné zbavení prezidenta funkce je podle něj nepřijatelné, i proto, že do 8. listopadu, kdy proběhne ustavující schůze nové sněmovny, není Zemanova účast nutná.

Havlíček označil současné vystupování senátu za nevhodné a irelevantní. „Je to zneužívání toho, že je člověk nemocný,“ prohlásil vicepremiér. 

Zástupce Pirátů Martin Jelínek svůj pohled na způsob informování Kanceláří prezidenta republiky shrnul do jedné věty: „Méně žalmů, více informací.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]