Vondráček ve vedení sněmovny nemá co dělat. Ostudy už bylo dost

Bývalý předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) (ČTK)

Bývalý předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) | FOTO: ČTK

Hnutí ANO bude mít v nové sněmovně k dispozici dvě místopředsednická místa. Jedno z nich by podle Aleny Schillerové, šéfky poslanců Babišovy politické firmy, mělo připadnout Radku Vondráčkovi. Z toho ovšem nejsou příliš nadšeny demokratické koalice, které budou s největší pravděpodobností sestavovat novou vládu. Není divu, dosluhující předseda sněmovny není politikem, který by měl zastávat vysoké funkce.

Vondráček totiž dlouhodobě předvádí, jak vypadá prototyp politika, který reprezentuje hnutí trestně stíhaného premiéra. Průvodními jevy jsou arogance, pocit bezúhonnosti a suverénní vystupování. Na tom by ve výsledku nebylo nic až tak zvláštního, jelikož se podobně chová hned několik členů ANO.

Eric Drooker

Problém je ovšem v tom, že by i nadále politik takového střihu měl reprezentovat poslaneckou sněmovnu. Těžko se totiž zapomíná třeba na to, jak Vondráček tancoval s kytarou na stole předsedy dolní komory parlamentu, nebo že v minulosti spolupracoval s lichváři. 

Naprosto neakceptovatelná je i jeho návštěva u prezidenta na ARO Ústřední vojenské nemocnice, o níž nevěděl ošetřující lékař ani premiér. Navíc proběhla v době, kdy už Miloš Zeman zřejmě nebyl ve stavu, v němž by mohl podepisovat důležité dokumenty.

Vondráček zkrátka za poslední roky dokázal, že pokud budeme chtít zlepšit politickou kulturu v naší zemi, musíme se vyvarovat toho, aby významné funkce obsazovali lidé jako on. Pokud si totiž chceme našich zákonodárců vážit a brát jejich chování jako standard, neměli by mít takové vystupování jako končící šéf sněmovny.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Stejný pocit mají zřejmě i zástupci koalic SPOLU a PirSTAN, kteří se nedomnívají, že by i nadále měl Radek Vondráček dělat ostudu ve vrcholné sněmovní funkci. Po odepření místopředsednického místa zástupcům SPD tak budoucí vládní strany opět ukazují, že poslanecká sněmovna by podle jejich názoru měla být místem, kde se skutečně pracuje a na různé excesy není prostor. 

Můžeme se však připravit na ostrou reakci Andreje Babiše a jeho lidí. Uslyšíme o nedemokratickém chování a další nesmysly, ale na to už jsme zvyklí. Přitom jde jen o napravování škod, které právě současný ministerský předseda napáchal. Nejen svými rozhodnutími, ale také ostudným chováním. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]