Vondráček: Volby vyhrálo ANO, chceme post šéfa sněmovny

Bývalý předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) (ČTK)

Bývalý předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) | FOTO: ČTK

„Úspěch se počítá na mandáty, vítězem je hnutí ANO,“ prohlásil v nedělní Partii na CNN Prima News předseda sněmovny Radek Vondráček. „Přiznávám, klobouk dolů. Nečekali jsme, že koalice budou tak úspěšné,“ dodal Vondráček. Podle jeho slov má ale hnutí Andreje Babiše nárok na obsazení křesla šéfa dolní komory parlamentu.

Parlamentní volby těsně vyhrála koalice SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) před doposud vládnoucím hnutím ANO. Díky přepočtu podle nového volebního systému získalo Babišovo hnutí 72 mandátů, zatímco koalice SPOLU bude mít dohromady 71 poslaneckých křesel, tedy o jedno méně.

Týdeník FORUM (archiv)

„Úspěch se počítá na mandáty. Máme o jeden víc. Vítězem je hnutí ANO, protože se počítají mandáty,“ prohlásil v Partii Terezie Tománkové Vondráček. „Jako výrazně nejsilnější subjekt máme morální oprávnění, abychom si řekli o křeslo předsedy sněmovny,“ dodal Vondráček.

Lídr KDU-ČSL Marian Jurečka však jeho názor nepodpořil. „Jako koalice SPOLU jsme od voličů získali nejvíce hlasů, tak je logické, abychom postavili kandidáta na předsedu sněmovny.  Ten, kdo jím má být, má také získat většinovou podporu. Neumím si představit, že by ji měl získat zástupce hnutí ANO,“ uvedl k dotazu Jurečka.

Jeho slova podpořil i první místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík. „Předseda sněmovny je klíčový hráč v případě, že pan prezident nemůže plnit své pravomoci. Budoucí koalice si nemůže dovolit dát předsedu sněmovny opozici (hnutí ANO a SPD), protože kdyby to udělala, tak by popřela výsledek voleb. Tedy to, že občané chtěli změnu. Předsedou by měl být zástupce jedné z koaličních stran,“ uvedl Gazdík.

Kdo konkrétní to bude, je podle jeho slov otázkou vyjednávání. Možnost, že by koalice umožnily hnutí ANO zůstat v čele dolní komory parlamentu, není moc pravděpodobná. Lze tak očekávat, že se pět stran dohodne na společném kandidátovi.

Závěrem lídr KDU-ČSL Marian Jurečka odmítl, že nabídne křeslo předsedy sněmovny Andreji Babišovi. „To je mimo realitu. Něco takového neuděláme, nedávalo by to logiku,“ sdělil šéf lidovců. Současný šéf sněmovny, Radek Vondráček, končí ve své funkci 21. října. Začátkem listopadu je plánovaná ustavující schůze, na které bude zvolen nový předseda.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]