Vondrák chce posouvat ANO doprava, ale orientace Babišova hnutí zůstane stále stejná: Hájit zájmy svého majitele

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a premiér Andrej Babiš (oba ANO) (ČTK)

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a premiér Andrej Babiš (oba ANO) | FOTO: ČTK

Hnutí ANO Andreje Babiše se v posledních letech chovalo jako levicové populistické hnutí, velmi brzy se ale může dostat do situace, kdy pro něj tahle image bude velkou přítěží; proto se už teď objevují náznaky toho, že Babišovo uskupení se pokusí oprášit svoji původní pravicovou orientaci, se kterou operovalo úplně na začátku. Hnutí ANO se však nemění a v tom hlavním zůstává stejné, nakonec je jedno, zda se projevuje levicově či pravicově. Účel hnutí je od jeho založení jediný: Být mocenskou základnou Andreje Babiše, která mu umožní si pohlídat svoje zájmy.

Seznam Zprávy tento týden přinesly informaci o tom, že premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš měl na utajené schůzce na konci dubna moravskoslezskému hejtmanovi Ivo Vondrákovi říct, že se s ním počítá pro případ, že by se za Babiše hledal náhradník na post premiéra.

()

Ať už je únik této informace nahodilý či záměrný, tah Vondrákem je zajímavý hned z několika důvodů. A to i v případě, že je to jen mlha, kterou šéf ANO sám účelově vypouští, aby učinil své uskupení více přijatelné pro pravicové voliče a obrousil hrany ve vztahu k ODS.

„Panu premiérovi jsem na naší schůzce říkal, že se na politiku dívám od středu doprava. Jsem středopravicový, v poslední době spíše pravicový politik. Chtěl bych vybalancovat přetlak na levici, kam se čím dál více subjektů svým chováním sune. Vstupoval jsem do hnutí ANO, které bylo středopravicové, ne levicové jako nyní,“ prohlásil Vondrák v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

A dodal: „Hrozně rád bych naši politiku zase nasměroval doprava. Bohužel po volbách v roce 2017 nevznikla koalice ANO a ODS, kdyby se tak stalo, nemuseli jsme být tam, kde dnes jsme – mám na mysli stav financí. Bohužel ODS tehdy vyjednávat nechtěla. Já jsem poté aspoň vyvíjel úsilí, aby ANO hlavně nejednalo o vládě s hnutím SPD Tomia Okamury, to bych neskousl.“

Zarazí na tom hned několik věcí. Jak to, že Vondrákovi ta proměna původně středopravicového hnutí ANO na levicové vůbec nepřijde zvláštní? Je zjevné, že za ní nestály žádné ideové a hodnotové důvody. Nedá se vysvětlit tím, že by předseda hnutí a jeho členové změnili své hodnoty nebo že by se nějakým způsobem posunula společenská situace a atmosféra v České republice, což by nějak zasáhlo i do ideového zakotvení ANO.

Tenká levicová slupka

Byla to čistě účelová věc, která svědčí o jediném – podstata Babišova uskupení je naprosto amorfní, a proto se hnutí může měnit a upravovat flexibilně a zcela volně podle situace a okolností. V základu hnutí ANO totiž nestojí nějaké ideje či hodnoty související s tím, jaké společenské skupiny ANO v politice reprezentuje.

Andrej Babiš (Evropská unie)

Hnutí Andreje Babiše hájí a zastupuje pouze zájmy svého zakladatele a majitele Babiše, ale protože nějaké voliče potřebuje a úplně se bez nich neobejde, vždycky se obrátí na nějakou část společnosti, na kterou se zaměří, a tomu přizpůsobí i své deklarované hodnotové zaměření a z velké části i svou politiku, když se to nekříží s Babišovými zájmy.

Proto Ivo Vondrák může říkat, že vstupoval do středopravicového hnutí, ze kterého se stalo levicové. Skutečnost je ale taková, že to byl pouhý nátěr, který hnutí účelově změnilo. Pozoruhodné je, že Vondrák amorfnost a neukotvenost hnutí ANO sám nepřímo přiznává, když lituje toho, že po volbách v roce 2017 nevznikla koalice ANO a ODS, protože by na tom veřejné finance nebyly tak špatně jako dnes.

Ono by snad hnutí ANO nechtělo zvyšovat důchody? Netlačilo by na levicovou politiku a nekupovalo by si voliče? To by opravdu k tomu, aby se Babišovo uskupení neprojevovalo levicově, stačilo, aby nebylo ve vládě se sociálními demokraty, ale s Občanskou demokratickou stranou? Tak tenká je levicová slupka ANO? Vondrák si to zřejmě myslí a v jistém smyslu není daleko od pravdy, byť není vůbec jisté, jakou politiku by hnutí ve vládě s ODS vlastně vedlo.

Levicové hnutí s pravicovým programem

Moravskoslezský hejtman hodnotovou prázdnotu a nevyhraněnost uskupení, ve kterém působí, uznává i svým přístupem, že stejně jako se hnutí ANO mohlo ze středopravicového stát levicovým, může se zase znovu stát o něco více pravicovým, proto ho chce Vondrák opět nasměřovat doprava.

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka (Koalice SPOLU)

Andreji Babišovi se to zřejmě v tento moment hodí, nebo se mu minimálně hodí to, že se o tomto případném posouvání ANO doprava a o možné budoucnosti Vondráka, coby jeho náhradníka bude vědět. A možná dokonce je to skutečně jedna z variant, kterou Babiš vážně zvažuje. To ale nakonec není tak podstatné.

Důležitější je to, že Ivo Vondrák na tuhle hru, kdy se ANO tak různě ideově posouvá, naskakuje, a že mu to nevadí. Ať už to se svým pravicovým zaměřením Vondrák myslí jakkoli vážně, tím, že v ANO zůstal, i když se podle něj posunulo doleva, a nyní je ochotný ho posouvat zase zpátky, ze sebe dělá jen figurku na Babišově šachovnici. Jestli Vondrákovi záleží na pravicové politice, měl Babišovo hnutí už dávno opustit.

Hejtman Vondrák pro Seznam Zprávy rovněž uvedl: „Já znám Petra Fialu dlouho, známe se od našich rektorských let. Mně přijde, že téma antiBabiš už je dnes vyčpělé a přetažené. Samozřejmě jsou tu kauzy, které jsou stále nedořešené či živé. Co se ale šest let analyzuje na Čapím hnízdě? Nechápu to. Pokud budou jednání postavena na osobních antipatiích, nikam se nepohneme. Klíčový by měl být program, který si myslím, že s ODS máme v řadě bodů podobný.“

Vondrák tak tvrdí, že hnutí ANO je levicové, současně však říká, že má ve svém programu řadu bodů podobných s občanskými demokraty. Jak to tedy je? Neposunula se ODS snad také doleva? O čem to celé svědčí? Na programu Babišova uskupení prostě vůbec nesejde. I kdyby Ivo Vondrák třeba dostal možnost v ANO dělat pravicovou politiku, bude to jen proto, že bude současně hájit zájmy Andreje Babiše.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]