Vpravo Vídeň, vlevo Varšava. Babišův projev ve sněmovně rozhodil i zkušené stenografy

Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Chaotická změť slov. Tak by se zřejmě dal popsat projev poslance Andreje Babiše (ANO) v úvodu mimořádné schůze poslanecké sněmovny. Babišův osmdesátiminutový proslov dokonce zaskočil i zkušené stenografy, kteří některým pasážím vůbec nerozuměli. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) pak ve svém vystoupení dokonce prosil, aby nikdo nebral Babišova slova vážně. Podle něj by to mohlo způsobit vážné komplikace v orientaci. Reagoval tak na část, kde Babiš zmateně popisoval cestu z Brna do Vídně.

Šéf hnutí ANO ve svém čtvrtečním vystoupení kritizoval premiéra Petra Fialu (ODS) a vládu, Evropskou unii i Green Deal. Těžko však říct, zda si z jeho slov někdo z posluchačů něco odnesl. „Temelín a Dukovany jsou odepsané. Kolik má náklady? Dvacet, třicet eur? Všichni se topí v miliardách, desítkách miliard zisku. A vy? Nic. Nic se neděje. Měl jste okamžitě…“ vzkázal Babiš premiérovi. Co by ale měl Fiala okamžitě udělat, už neprozradil.

Jakub Michálek (Piráti) (Pirátská strana / se souhlasem)

Babiš se podělil také o své zážitky ještě z doby, kdy byl předsedou vlády. „Já vím, že jste, pane premiére, nespěchal na Evropskou radu, kde jsem já byl. Ještě 13. prosince jsme jednali – V4, kterou vy jste rozbili – v Budapešti s Macronem, a 16. prosince jsem byl, a myslel jsem si, že už tam budete spěchat tak, jak já jsem spěchal,“ řekl v projevu před poslanci.

„A já jsem 16. prosince na Evropské radě, ověřte si to, říkal panu Scholzovi: Proč, pane nový kancléři, blokujete a jste proti českému jádru? Samozřejmě, vedle seděl rakouský premiér, kterému jsem to také vysvětlil. Proč? 16. prosince, ano, za zavřenými dveřmi. Tam se jde natvrdo. Kolik nocí jsme tam strávili! A kdo se tady vlastně podílel i na tom, že ti šílení fanatici z Evropského parlamentu přišli s Green Dealem a Německo řeklo, že bude tsunami?“ snažil se popsat.

Babiš následně radil Fialovi, že měl obletět celou Evropu. „Já bych ji obletěl tím airbusem, každý den alespoň tři premiéři a s každým bych mluvil,“ přiznal šéf hnutí ANO.

„Tady chodila Angela, vždy sem strčila hlavu, poradili se a potom šla kolem stolu. To Scholz nedělá. To je nejdůležitější místo, tam blokujete. Tam jsme zastavili ilegální migraci, kterou teď máme ve Zlínském kraji,“ řekl ve svém projevu dále Babiš.

„A proč jste neusadil Ursulu (von der Leyenovou, předsedkyni Evropské komise, pozn. red.)? Já vím, že Evropská komise má ty peníze a že je to všechno naruby, že by Evropská rada měla řídit,“ prohlásil šéf hnutí ANO. Co by Evropská rada měla řídit, už se nikdo nedozvěděl. Zbytek věty byl totiž nesrozumitelný, což potvrzuje také stenoprotokol z jednání sněmovny.

(Týdeník FORUM)

„Stále jsme ji žádali, aby konečně něco udělala, ano, bohužel to tak je, jak funguje Evropa. Komise, ta má prachy, ano, oni často určují a říkají, kdo je dobrý v Evropě. A co to Polsko, paní Jourová? Rule of Law, LGBT, potraty, všechno špatně, ne? A teď zvedli vlajku protiruskou a je to v pohodě. To je Evropa. To jsou úředníci. Úředníci nikým nevolení. My jsme poslali… do Evropy,“ pokračoval Babiš. Co poslali do Evropy, však ani stenoprotokol kvůli nesrozumitelnosti opět neuvádí.

Vpravo Vídeň, vlevo Varšava

Babiš ve svém projevu také kritizoval nápad stavět dálnici do Vídně přes jihomoravský Mikulov. „Normální člověk by jel z Brna do Bratislavy, vidím Břeclav, odbočím doprava a jsem ve Vídni, pár kilometrů. A doleva mám Varšavu. Selský rozum,“ popsal své představy šéf hnutí. Jak se však jízdou vlevo od Břeclavi dostal do polského hlavního města, jasné není.

Na tuto pasáž ve svém vystoupení reagoval ministr dopravy Martin Kupka. „Jako ministr dopravy pokládám za důležité opravit jeden drobný přehmat,“ uvedl. „Prosím neberte nikdo slova pana předsedy vážně, mohlo by vám to způsobit vážné komplikace v orientaci v celé Evropě. Varšava tam doleva není,“ opravil bývalého premiéra a vládní poslance těmito slovy pobavil.

V Babišově projevu došlo také na hnutí STAN. „Tak a teď přišli Piráti, které STAN vlastně podvedl kroužkováním, a řekli, že ten Mlejnek je blbě. No tak fajn. Takže nevím, proč pan Mlejnek rezignoval. Rezignovat má pan Rakušan. Pan Mlejnek možná, nevím, 1. 9. se mělo něco stát. Nebo ten odposlech z toho Seznamu, jo, a šel pryč,“ prohlásil expremiér. Co tím chtěl říct, opět není jasné.

Děkuji, že jste dorazil do práce

Po vystoupení poslance Andreje Babiše si vzal slovo premiér Petr Fiala (ODS). „Vyslechli jsme si zde projev předsedy opozičního hnutí, které navrhlo hlasovat o důvěře naší vládě. Předně bych chtěl ocenit, že ten projev byl přednesen tady v poslanecké sněmovně, a nikoliv někde na náměstí a že jeho autor dnes dorazil do práce. Za to vám děkuji, pane předsedo, pane poslanče,“ reagoval na Babišova slova v úvodu svého projevu ministerský předseda.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) (Profimedia)

„A než se dostanu k těm věcným věcem, dovolte mi ještě na vaši adresu, pane předsedo, říct jednu poznámku. Já jsem si dlouho myslel, že ty věci, které se vám nedařilo vyjednat v Evropě nebo které jste odsouhlasil v neprospěch obyvatel této země, že jste udělal kvůli svým zájmům, kvůli tomu, že jste sledoval svůj osobní prospěch, ale já si začínám v poslední době, když vás poslouchám, myslet, že jste to udělal nevědomě, že vy jste vůbec nevěděl, co se na té Evropské unii odehrává, kde se rozhoduje, jakým způsobem se rozhoduje. Že když jste odsouhlasil Green Deal, což jste udělal, tak jste vlastně ani nevěděl, co děláte a jaký to bude mít dopad na české občany,“ pokračoval Fiala.

Podle premiéra je to velmi smutná zpráva a smutná vizitka. „Ale ta vaše řeč – a já opravdu vyzývám všechny – ono je to těžké a nedá se v tom vyznat, ale kdybyste si znovu přečetli nebo se na ni podívali, tak uvidíte, že Andrej Babiš opravdu té evropské politice vůbec nerozumí,“ dodal předseda vlády.