Vrací se čas „nevhodných“ knih. Americké války o vzdělávání ohrožují výuku o holocaustu

(Archiv)

FOTO: Archiv

Sedmimilionový americký stát Tennessee se jen zřídkakdy dostane do hledáčku světových médií. To se však v posledních týdnech změnilo v návaznosti na rozhodnutí desetičlenné školní rady v okrese McMinn, která jednomyslně odsouhlasila vyřazení slavného komiksu o holocaustu Maus z osnov pro žáky osmých tříd.

Dnes již legendární grafický román, který byl od svého vydání v 80. letech přeložen do více než třiceti jazyků a jeho autor Art Spiegelman za něj získal Pulitzerovu cenu, byl oficiálně odstraněn z osnov z toho důvodu, že obsahuje „vulgarity“ a „nahotu“. Spiegelman si totiž v komiksu pojednávajícím o zkušenosti jeho rodičů s holocaustem neodpustil hrubé výrazy, jako „sakra“ (GodDamn), a na jednom místě dokonce zobrazil nahou postavu, která právě spáchala sebevraždu.

Pro čtrnáctileté studenty by byl nejspíš takto „dospělý“ obsah příliš šokující a dle oficiálního vyjádření odboru „neodpovídal hodnotám komunity“. „Můžeme děti učit o historii a říct jim, co se přesně stalo, ale nemusí k tomu být všechna ta nahota a další věci,“ vysvětlil hlasování jeden z členů rady, Mike Cochran. K podobnému závěru mimochodem došly už před sedmi lety také ruské úřady, které komiks stáhly z prodeje, pro změnu kvůli symbolu svastiky na obálce.

Rozhodnutí školní rady vyvolalo pobouření místní židovské komunity i uměleckého světa. „Znepokojují mě snahy o cenzuru jednoho z nejlepších způsobů, jak děti poučit o holocaustu,“ nechal se například slyšet první židovský kongresman v historii státu Tennessee, Steve Cohen. Podivilo se nad ním rovněž americké ­Muzeum holocaustu, podle kterého je Maus naopak ideálním studijním materiálem. Sám autor komiksu Spiegelman označil vyřazení jeho knihy z osnov za „závan autokracie a fašismu“.

Nejen puritánství

„Zákaz“ Mause v jednom okrese ve státě Tennessee by mohl na první pohled působit jako typický důsledek přehnaného puritánství, jehož kořeny sahají až do samých počátků moderní americké historie. Umělecká díla musela na různých úrovních dlouhá desetiletí čelit více či méně úspěšným pokusům o cenzuru – není to ostatně tak dávno, kdy se silně věřící…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články