Vracíme Čechům noviny, které jim zničil premiér. Týdeník FORUM začne vycházet od 19 srpna

(Týdeník FORUM)

FOTO: Týdeník FORUM

Redakce deníku FORUM 24 se rozšiřuje. Od srpna bude vydávat nový časopis Týdeník FORUM, který bude vycházet na novinovém formátu a ve velkém nákladu. Do tohoto týdeníku bude také integrován současný měsíčník Revue FORUM, který redakce vydává od roku 2018. K finančnímu zajištění nového tištěného média pomůže redakci grant Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, vysoký úvěr a veřejná sbírka. Právě výrazná podpora čtenářů je přitom pro redakci FORUM 24 již několik let klíčovou součástí financování provozu a její úspěch přispívá k odvaze vstoupit výrazněji na trh tištěných médií. Týdeník FORUM si můžete předplatit ZDE a získáte jako dárek lístek na koncert “30 let bez okupantů”, na kterém nové médium pokřtíme. 

Nový týdeník redakce deníku FORUM 24 prezentuje pod heslem „Vracíme Čechům noviny, které jim zničil premiér. 

„V České republice došlo k zásadní proměně mediálního trhu poté, co velké noviny převzali od profesionálních evropských vydavatelů domácí miliardáři. Zejména působením holdingu Agrofert českého premiéra byla v naší zemi silně narušena vydavatelská kultura a momentálně u nás neexistují žádné velké a vlivné opoziční noviny, které by důsledně zprostředkovávaly veřejnou kontrolu moci. Tuto roli vykonávají zejména internetová média, ale čtenáři tištěných novin jsou ochuzeni. Cílem nového projektu je tento deficit napravit.  

TRANSPARENTNÍ ÚČET A VÍCE INFORMACÍ ZDE:

ČÍSLO ÚČTU: 6018253329/0800

„Náš týdeník by měl být substitucí deníků, na které byli Češi dlouhá léta zvyklí a o které je připravil současný předseda vlády,“ říká šéfredaktor deníku FORUM 24 a majitel společnosti FORUM 24, a. s. Pavel Šafr.

Týdeník FORUM si klade za cíl ukázat na titulních stranách to, co již dnes v novinách nevychází: kritické informace o vládnoucí garnituře, o závažnosti koncentrace moci a o zneužívání veřejných peněz nejvyššími představiteli státu. 

Nepůjde ale „jen“ o politiku, redakce se bude věnovat celé škále témat tak, jak jsou na ně čtenáři novin zvyklí. Nebude tedy chybět rubrika zahraničních událostí, komentářů, kultury, či esejistická sekce „Nová Orientace“, která si ve svém internetovém provedení již získala pozornost náročnějších čtenářů.

Založení týdeníku provázejí i personální akvizice. Do týdeníku přišli z Reflexu známí novináři Dan Hrubý a Milan Tesař. Jejich někdejší kolega Jiří X. Doležal již několik měsíců píše i na web FORUM 24. Redakci posílil také dlouholetý šéfredaktor slovenských Hospodárských novin Peter Vavro. Dlouhodobou spolupráci plánuje redakce s fotografy Janem Šibíkem a s Romanem „Blackem“ Černým.

Nadační fond nezávislé žurnalistiky schválil grant pro společnost FORUM 24 ve výši 2,5 milionu korun, který budeme čerpat v následujících měsících. Redakci poskytla úvěr ve výši šesti milionů korun soukromá společnost dvou lékařů z Chrudimi, kteří patří k dlouholetým podporovatelům redakce. Milion korun do týdeníku vložil Pavel Šafr a jeden milion také Johana Hovorková, předsedkyně zapsaného spolku Free Czech Media, který se podílí na tvorbě obsahu webu FORUM 24 a provozuje dlouholetou úspěšnou veřejnou sbírku. 

Čtenáři za pět let přispěli na provoz tohoto nezávislého média dvanáct milionů korun. „Příspěvky našich čtenářů tvoří zásadní položku v našem financování a chceme se na ně obrátit s prosbou o pomoc při vydávání týdeníku. Zásadní je pro nás co největší dosah informací a s nimi i nízká cena našich novin, která bude třicet korun. Navazujeme tak na koncepci webu FORUM 24, u nějž klademe důraz na to, že jeho cílem je šířit informace, a proto odmítáme myšlenku zavírání článků. Naši čtenáři vědí, že tvorba obsahu není zadarmo,“ říká Johana Hovorková.

Týdeník FORUM bude slavnostně pokřtěn 18. srpna na koncertě “30 let bez okupantů”, na němž vystoupí Michael Kocáb, Michal Pavlíček a Český národní symfonický orchestr. 

První číslo nového týdeníku vyjde 19. srpna 2021, časopis poté bude vycházet každý čtvrtek. Od 5. května 2021 redakce pořádá veřejnou sbírku, v níž mohou naši příznivci vydávání týdeníku podpořit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články