Vrátí se české zámky Lichtenštejnům? V kauze nastal zásadní průlom

()

Ve sporu o navrácení majetku Lichtenštejnům nastal klíčový zlom. Krajský úřad odmítl žalobu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ten žaloval prostějovský katastrální úřad, protože odmítl přepsat pozemek nedaleko od Plumlova na český stát. Nové rozhodnutí by zároveň mohlo fungovat jako významný precedens v soudních sporech mezi ČR a knížecím rodem Lichtenštejnů. S informací jako první přišel server Seznam zprávy.

Jako majitel je nyní zapsán zesnulý František Josef II. Oproti tomu bývalé Československo na pozemek nikdy neuplatnilo nárok, a tak dnes Česká republika nedisponuje ani žádným dokumentem, který by stvrzoval, že měl být vklad povolen. Případ nyní poputuje k Nejvyššímu soudu.

V loňském roce podala Nadace knížete z Lichtenštejna k 26 českým okresním soudům žaloby o nemovitosti, kde má být na základě Benešových dekretů jako vlastník uveden v katastru český stát. Mezi nimi například i Lednicko-valtický areál.

„Zastáváme konstantní právní stanovisko, že se jedná o majetek ve vlastnictví České republiky, který její právní předchůdce nabyl na základě jeho konfiskace dle dekretu prezidenta republiky č. 12/1945 Sb. Není nám znám žádný právně relevantní důvod, který by tuto skutečnost zpochybňoval,“ uvedl již dříve pro ČTK mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových dnes vede s Lichtenštejny soudní spor i o majetek u Říčan. Případ se aktuálně nachází u Ústavního soudu, poté co Nadace neuspěla s odvoláním proti odvolání nižších instancí u Nejvyššího soudu.

Benešovy dekrety dlouhodobě stály také v cestě navázání diplomatických styků mezi Českou republikou a knížecím rodem. Ty byly nakonec navázány až v roce 2009. Aktuální spory ale vztahy významně ohrožují.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]