Vratislav Mynář pokračuje v družbě s Číňany a servilně jim děkuje

Eric Drooker

Družba s totalitní Čínou a obřad ustavičného klanění pokračuje. Bezprověrkový kancléř Vratislav Mynář se ve čtvrtek na Hradě setkal s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. Důvodem prý bylo poděkování Číně za pomoc Česku. U sedánky nechyběl ani nezdolný lobbista Jaroslav Tvrdík.

„Byla to plánovaná oficiální návštěva čínského velvyslance na moje pozvání,“ sdělil Mynář. Tvrdíka pozval prý proto, aby „oběma stranám poděkoval za to, co dělají pro Českou republiku v rámci dodávek humanitárních a hygienických prostředků“.

To je zajímavé. Jak „oběma stranám“? Už dost dlouho to přece budí dojem, že Tvrdík je taky čínská strana, jako ostatně i jiní lidé.

O podivném výhružném dopise z čínské ambasády, který byl po smrti předsedy Senátu Jaroslava Kubery nalezen v jeho věcech, se zřejmě nemluvilo. Pokud mluvilo, tak jsme se o tom nic nedozvěděli. Na dopise bylo přitom razítko podatelny Hradu, takže ho Kubera nejspíš dostal na schůzce ústavních činitelů u Miloše Zemana několik dní před svým náhlým odchodem.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

V dopise, který zveřejnil server Aktuálně.cz, Číňané varovali před důsledky Kuberovy cesty na Tchaj-wan. „České podniky, které mají ekonomické zájmy v Číně, budou muset za návštěvu Tchaj-wanu předsedou Kuberou platit. Návštěva Tchaj-wanu předsedou Kuberou nikomu neprospěje. Doufáme, že česká strana dodrží politiku jedné Číny a zruší tuto návštěvu a tím zabrání porušování čínsko-českých vztahů… V posledních letech se česko-čínské partnerství nepřetržitě rozvíjí, což přináší českým podnikům hmatatelné výhody. Čína se již stala největším zahraničním trhem pro mnohé české společnosti, jako jsou Škoda Auto, Home Credit Group, Klavíry Petrof a další.“

Deník N pak přinesl informaci, že za napsáním dopisu je právě Mynář: „Že vznik dopisu skutečně inicioval Hrad, potvrdili celkem tři velmi dobře informovaní lidé z diplomacie, okolí premiéra i z blízkosti čínské ambasády. Kancléř Vratislav Mynář se podle informovaných osob kvůli dopisu setkal se zástupcem čínského velvyslance Čang Ťien-mina.“

Patolízalství lidí z Hradu a kolem Hradu vůči Číně připomíná nějakou absurdní komedii. Jen jsme tím vším tak předávkovaní, že na to skoro ztrácíme citlivost, což by byla chyba. Nenormální jsou už mnohem menší dávky, než nám tahle parta dodává. Osoby s touto mentalitou by byly nejspíš schopné po nějaké invazi jít poděkovat za internacionální pomoc a obdivovat se tomu, jak se u nás pomocí tanků stabilizovala společnost.

Čínský režim hned na začátku současné epidemie všechno zpackal, vážnost hrozby tajil a dodnes je prakticky jisté, že o skutečném stavu věci lže. V každém případě by bylo zajímavé zjistit, kolik lidí a jak se na čínském kšeftu s dodávkami zdravotnického materiálu nějak zajímavě přiživilo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]