Vraťte peníze, které dostal Agrofert, píše Evropská komise Česku. To nejdůležitější z auditní zprávy

Andrej Babiš (Evropská unie)

Andrej Babiš | FOTO: Evropská unie

Evropská komise zveřejnila závěrečnou zprávu ze svého auditu, který se od počátku roku 2019 zabýval střetem zájmů českého předsedy vlády Andreje Babiše. Učinila tak zejména kvůli větší transparentnosti. Závěr je jasný: konflikt zájmů trvá od roku 2014, kdy se Babiš stal ministrem financí. Přinášíme deset informací, které jsou ve zprávě nejzásadnější.

1) Evropská komise konstatovala, že Agrofert neoprávněně získal po únoru 2017 celkem více než 284 milionů korun. Tyto peníze by měly být vráceny v plné výši. Od roku 2018 Agrofert dotace z EU nedostává, byly mu ale vypláceny z českého rozpočtu, a to v rozporu se zákonem. Ty by měl holding taktéž vrátit.

2) Svěřenské fondy, do nichž Babiš vložil Agrofert, střet zájmů neřeší. Babiš je i nadále ovládající osobou, což EK dokazuje na konkrétních příkladech. Premiér tak ovládá celou skupinu, a to včetně médií.

3) Babiš je ve střetu zájmů již od roku 2014. Často se hovoří o tom, že tento problém se týká pouze jeho premiérského postu. Evropská komise ale vypočítává případy, kdy Babiš byl ve střetu zájmů ve své předchozí funkci.

4)  Zpráva Evropské komise mluví i o médiích, která patří do holdingu Agrofert. Problémem tedy nejsou jen potravinářské a chemické podniky a je evidentní, že Evropská unie se touto záležitostí zabývá. Premiér vlastní třetinu mediálního trhu v zemi. Do jím ovládaného impéria patří i dva deníky Mladá fronta DNES a Lidové noviny spolu s jejich zpravodajskými weby iDNES a Lidovky. Je zde také nejsilnější komerční rozhlasová stanice Radio Impuls.

5) „Andrej Babiš je skutečným majitelem svěřenských fondů,“ píše se doslova ve zprávě.

6) Evropská komise je přesvědčena o tom, že Andrej Babiš porušuje i český zákon o střetu zájmů.

7) Andrej Babiš ovlivňuje kontrolní systémy České republiky, jejichž posláním je zabránit konfliktu zájmů a zneužívání peněz evropských daňových poplatníků, a to včetně těch českých.

8) Holding Agrofert získal díky konkrétním rozhodnutím premiéra Babiše více dotací z Evropské unie. Stalo se tak například u operačních programů Životní prostředí a Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Agrofert profitoval i díky rozhodnutím ministra životního prostředí Richarda Brabce. U něj Evropská komise zdůrazňuje jeho dřívější angažmá v Agrofertu.

9) Babiš byl ve střetu zájmů již od svého vstupu do vlády a české úřady neučinily kroky pro to, aby tomu zabránily.

10) Důležitou zprávou je samotné zveřejnění. Evropská komise takový krok činí jen v obzvláště závažných případech, celý audit jinak probíhal v důvěrném režimu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]