Dnes je tomu přesně pět let od vraždy maltské novinářky a aktivistky Daphne Caruanaové Galiziaové. Svůj poslední článek dopsala 16. října 2017. Krátce poté vyšla z domu, nasedla do auta, ujela sotva pár metrů, když vtom přímo v jejím vozidle explodovala bomba. Po celém ostrově se rozlehl ohlušující výbuch, auto se rozletělo na kusy do okolních polí. Daphne byla na místě mrtvá; její odkaz však žije nadále.
Byl to sice její poslední článek, ale rozhodně ne její poslední slovo. Tato tragická událost vzbudila nejen mezinárodní pozornost a vlnu kritiky, ale otřásla i maltským politickým životem. Od té doby musel odstoupit maltský socialistický premiér a také dva jeho ministři. A přesto se onoho osudného dne otevřela rána, která v maltské společnosti stále zůstává. Za vlády socialistů se Malta stala pro Evropu strukturálním problémem právního státu.
Opožděná spravedlnost, odepřená spravedlnost
Její rodina a přátelé, na Maltě i v Evropě, čekají na odpovědi ohledně její smrti už dlouhých pět let.
Ani po pěti letech vyšetřování účasti maltských politiků na vraždě se případ příliš neposunul. Doposud nevíme, jestli maltská policie zabavila mobilní telefon a počítač náměstka policejního ředitele, který údajně předával informace o vraždě samotnému vrahovi.
I přes veškeré politické krytí, které socialisté v Evropském parlamentu maltské vládě poskytli, zůstává stále příliš mnoho nezodpovězených otázek. Pravda a spravedlnost jsou na Maltě stále blokovány a znemožňovány, omezování spravedlnosti je zde systematické. Zásadní otázka, která navíc stále visí ve vzduchu, je beztrestnost na těch nejvyšších místech.
V průběhu let zveřejnila Daphne Caruanaová Galiziaová hromadu důkazů o korupci bývalého maltského socialistického premiéra Josepha Muscata, jeho vedoucího kanceláře Keitha Schembriho a ministra Konrada Mizziho. Přitom se nezdá, že by se v jejich životech něco změnilo; jako kdyby se nic nestalo.
Proč nebylo zahájeno jediné trestní stíhání? Daphne říkala pravdu o vlivných politicích. Byla nebojácná a dnes již víme, že byla zavražděna kvůli své investigativní práci v oblasti korupce maltské vlády.
Kdy se Malta konečně zbaví beztrestnosti?
Před více než rokem zjistili nezávislí vyšetřovatelé, že za vraždu novinářky je odpovědný sám Maltský stát. Stát, který je shledán odpovědným za vraždu nezávislého novináře, je z definice v závažném rozporu s principy právního státu, který patří mezi hodnoty zakotvené v článku 2 Smlouvy o Evropské unii.
Maltský stát ani zdaleka nepřevzal odpovědnost a nepodnikl žádné smysluplné kroky k implementaci doporučení, která z vyšetřování vyplynula. Jak to můžeme přehlížet? Není snad Malta také zemí Evropské unie?
A co socialisté v Evropském parlamentu? Neměli by i oni hrát nějakou roli? Vyhovuje jim, že mají ve svém čele maltskou socialistickou stranu? Když jejich předsedkyně Iratxe Gárciaová Pérezová naposledy cestovala na Maltu a stála vedle premiéra Abely, jakékoliv zmínce o Daphne Caruanaové Galiziaové se vyhnula. A co socialistický eurokomisař Frans Timmermans? Kdy ten o tom naposledy promluvil?
Evropská lidová strana v Evropském parlamentu i nadále usiluje o spravedlnost pro Daphne a o definitivní ukončení beztrestnosti na Maltě. Tuto otázku budeme i nadále zařazovat na pořady jednání Evropského parlamentu. Nejen příští týden, ale tak dlouho, jak bude třeba, abychom pro Daphne nalezli spravedlnost.
Autory jsou europoslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová a předseda frakce Evropské lidové strany (EPP) Manfred Weber.