Vražda na beskydském Smrku. Před 78 lety zastřelil konfident gestapa Josefa Bierského z výsadku Wolfram

Josef Bierský (VHÚ / se souhlasem)

Josef Bierský | FOTO: VHÚ / se souhlasem

Právě dnes uplynulo 78 let od chvíle, kdy byl na beskydském Smrku 19. října 1944 konfidentem gestapa zákeřně zavražděn člen výsadku Wolfram Josef Bierský, rodák z nedalekého Lubna.

Josef Bierský se narodil 19. března 1920. Otec Jan pracoval ve Vítkovických železárnách, matka Barbora (roz. Gurecká) se starala o pět dětí a malé hospodářství.

()

Poté, co ve Frýdlantě nad Ostravicí vychodil měšťanku, vyučil se Josef slévačem ve Vítkovických železárnách, kde po vyučení v roce 1938 začal pracovat. Za mobilizace v roce 1938, přestože za sebou neměl vojenskou prezenční službu, se jako vlastenec dobrovolně hlásil do armády. K vojenské povinnosti byl však povolán až v době po odstoupení pohraničí a pár dní před koncem Československa – 1. března 1939 narukoval k ženijnímu pluku 4 v Bratislavě.

Po rozpadu společného státu byl 15. března 1939 převzat do stavu slovenské armády, odkud však byl 26. května 1939 vyjmut a propuštěn do civilu. Vrátil se do Lubna, ale již 18. 7. přešel spolu se svým přítelem Pavlem Toflem, jenž se jako radiotelegrafista 311. československé perutě RAF 18. srpna 1942 nevrátil z operačního letu nad Biskajským zálivem, hranice do Polska. Přes tábor v Malých Bronowicích se dostal po podepsání závazku služby v Cizinecké legii do Francie, respektive do Sidi bel Abes.

Po vypuknutí války byl závazku zproštěn a byl v Agde zařazen do stavu pěšího pluku 2, se kterým se účastnil bojů na frontě. Po evakuaci do Velké Británie se přeškolil z pěšáka na tankistu. 5. listopadu 1942 pak prošel základním výcvikem na STS 26 a o měsíc později v Ringway na STS 51 i výcvikem parašutistickým. V květnu 1943 byl zařazen do výcviku pro zvláštní úkoly, prodělal řadu odborných výcviků a byl zařazen do vznikající skupiny Wolfram, které velel kapitán Josef Otisk. 14. září 1944 byl spolu s ní vysazen v Beskydech.

Jamie Dornan a Cillian Murphy jako Jan Kubiš a Josef Gabčík ve filmu Anthropoid z roku 2016 (LD Entertainment, se souhlasem)

Při cestě na schůzku s dalšími odbojáři byl však 19. října 1944 na Smrku zákeřně zavražděn Stanislavem Kotačkou, konfidentem gestapa v řadách partyzánů, s nimiž Wolfram spolupracoval.

Na místě smrti vznikl v 70. letech z iniciativy skupiny trampů a nadšenců vojenské historie pomník a jméno Josefa Bierského je uvedeno na památnících v několika obcích – ve Frýdlantu nad Ostravicí je na fasádě školy, kterou navštěvoval, umístěna pamětní mosazná deska, a jeho jméno je v této obci uvedeno i na pomníku padlých v obou světových válkách a na památníku padlých stojícím na místním hřbitově. V rodném Lubně je vzpomenut na pomníku padlých a v září 1945 sem bylo do rodinného hrobu přeneseno jeho tělo. Připomíná jej i pamětní deska u obecního úřadu ve Starých Hamrech, památník v Opavě Hrabyni a pamětní deska padlých a umučených zaměstnanců ve Vítkovických železárnách.

Pavel Šmejkal, FORUM 24
Hrob Josefa Bierského v Lubně. FOTO: Pavel Šmejkal, FORUM 24

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články