Vražedkyně z Anděla šla zabíjet přímo z psychiatrické léčebny

V obchodním centru v Praze na Andělu byla 21. července 2016 zabita žena.  (ČTK)

V obchodním centru v Praze na Andělu byla 21. července 2016 zabita žena. | FOTO: ČTK

Policie dnes obviní z vraždy ženu, která ve čtvrtek ubodala jinou ženu v nákupním centru na pražském Smíchově. Útočnice byla v den vraždy propuštěna z psychiatrické léčebny v Bohnicích. Žena si svou oběť vyhlédla náhodně, zbraň si opatřila přímo v obchodě, kde se vražda stala. ČTK o tom informovala mluvčí pražské policie Iveta Martínková.

Ředitel bohnické léčebny Martin Hollý v prohlášení uvedl, že pacientka byla propuštěna ve stabilizovaném stavu, s nastaveným užíváním léků a při „plném vnímání reálného světa“. Nad případem vyjádřil lítost. „Nicméně v případě dříve léčených nebo zdravých lidí nelze nikdy garantovat nulovou pravděpodobnost agresivity k ostatním lidem ve společnosti,“ napsal. Podle Hollého pacienti nikdy v podobných případech neopouštějí léčebnu, aniž dostanou kontakt na lékaře, který je převezme do péče.

Případ se stal ve čtvrtek odpoledne. Podezřelou je třiatřicetiletá žena. „V současné době se nachází v policejní cele. Motivem, duševním stavem a okolnostmi jejího propuštění z psychiatrického zařízení se kriminalisté nadále zabývají,“ uvedla dnes Martínková.

Policie i ředitel bohnické léčebny dnes potvrdili, že žena opustila léčebné zařízení v den útoku. „Její léčbu nenařídil soud, o propuštění tedy nerozhodoval soud, ale lékaři,“ řekl ČTK Hollý. Bližší informace nechtěl Hollý kvůli policejnímu vyšetřování zveřejňovat.

Podle serveru idnes.cz byla žena v léčebně opakovaně a měla konflikty s ostatními pacienty. Naposledy tam byla kvůli napadení, které se stalo v kavárně na pražském Újezdu na začátku července. Podle serveru se tam snažila na záchodě uškrtit jinou zákaznici. Napadená neutrpěla žádné zranění.

Za vraždu hrozí podle nejmírnějšího paragrafu deset až 18 let vězení. Pokud pachatel někoho úmyslně usmrtí s rozmyslem nebo po předchozím uvážení, může být potrestán v rozmezí od 12 do 20 let vězení. V případě surových či trýznivých vražd hrozí pachatelům i výjimečný trest nad touto hranicí.

Případy, kdy útočí pacienti propuštění z psychiatrických klinik, se v Česku stávají. Z posledních let je známý například případ Barbory Orlové, která zavraždila studenta ve škole ve Žďáru nad Sázavou. Další známý případ se týká vraždy knihovnice z Plzeňska, kterou rovněž zabil psychicky nemocný muž. Jiný muž zase trpěl schizofrenií a zabil na zlínském sídlišti jiného muže. Všechny případy mají společné to, že nemocní lidé zabíjeli pomocí nože. Jejich stíhání museli policisté zastavit, soudy je poslaly k léčení do detenčních zařízení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články