Oleo Chemical: Vrchní soud v Praze potvrdil schválení reorganizačního plánu

ČTK

Petrochemická společnost Oleo Chemical v Liberci | FOTO: ČTK

Ve čtvrtek 14. 5. 2020 vydal Vrchní soud v Praze usnesení, kterým potvrdil schválení reorganizačního plánu předloženého společností OLEO CHEMICAL, a. s. (OCH). Schválení plánu tak nabylo právního moci. To znamená, že insolvenční řízení OCH vstupuje do své poslední fáze. Věřitelé se tak konečně po třech letech od prohlášení úpadku dočkají částečného, ale ve srovnání s konkurzem pro ně mnohem výhodnějšího uspokojení svých pohledávek.

Podle soudem pravomocně schváleného reorganizačního plánu a znaleckých posudků zpracovaných ustanoveným znalcem tak získají zajištění věřitelé výrazně vyšší míru uspokojení svých pohledávek ve srovnání s uspokojením v konkurzu, když na jejich uspokojení bude vyhrazeno přes 277 milionů korun. Nezajištění věřitelé by v konkurzu neobdrželi žádné uspokojení, zatímco v reorganizaci je pro ně připraveno nejméně 77 milionů korun, ovšem v případě úspěchu OCH v incidenčních sporech a po vypořádání pohledávek s přednostním pořadím ještě o desítky milionů více.

Soud rovněž odmítl všechny odvolací důvody věřitele Ravak a s ním spolupracujících tří věřitelů, kteří prosazovali konkurz. Zároveň soud odmítl jako nedůvodné a nepřípustné opětovné námitky podjatosti, které tito věřitelé vznesli proti soudkyni Městského soudu v Praze Mgr. Margitě Víškové. Soud konstatoval, že předložený reorganizační plán není v rozporu s insolvenčním ani jiným zákonem. Na předloženém reorganizačním plánu ani na jednání dlužníka neshledal nic nepoctivého a vzhledem k tomu, že předložená reorganizace jednoznačně představuje výhodnější řešení pro věřitele oproti konkurzu, byly tak podle něj splněny všechny podmínky pro pravomocné potvrzení schválení reorganizačního plánu.

„Včerejší rozhodnutí Vrchního soudu považujeme za klíčové z pohledu schopnosti dokončit reorganizaci společnosti Oleo Chemical, uspokojit věřitele, zachovat provozuschopnost výrobního závodu a více než 100 pracovních míst,“ uvedl Ing. Jaroslav Jandura, člen představenstva společnosti Oleo Chemical. „Ke splnění tohoto hlavního cíle jsme od začátku přistupovali s plnou odpovědností a poctivými úmysly v maximální možné míře uspokojit věřitele. Usnesení Vrchního soudu vnímáme jako potvrzení oprávněnosti zvoleného řešení. Osobně věc vnímám i jako obrovskou satisfakci po všech útocích, které proti mně osobně i jiným členům představenstva, soudcům a dalším účastníkům insolvenčního řízení vedli někteří věřitelé,“ dodal Jandura. „Vedení společnosti Oleo Chemical chce poděkovat všem svým zaměstnancům a věřitelům za zachování přízně v nelehkých časech a jejich podporu reorganizačnímu řešení,“ uvedl předseda představenstva společnosti Oleo Chemical Radek Behún.

Reakce společnosti Temperatior k pravomocnému usnesení Vrchního soudu v Praze o schválení reorganizačního plánu společnosti Oleo Chemical:

Společnost Temperatior, která poskytnutím vypořádacího úvěru ve výši 400 milionů Kč umožní Oleo Chemical vypořádání se svými věřiteli, usnesení Vrchního soudu v Praze vítá. „Temperatior je připraven splnit své závazky, ke kterým se zavázal v rámci pravomocně schváleného reorganizačního plánu. Počítáme s tím, že budeme investovat další prostředky do dokončení výstavby unikátní výrobní technologie, kterou jsme vyvíjeli více než 5 let. Výroba biopaliva II. generace přispívá k naplňování evropských emisních norem, a podílí se tak na zlepšování životního prostředí,“ uvedl její ředitel Ing. Michal Fišer.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner