Vrcholný populismus vlády ANO. Zvyšuje penze o 900 korun, dříve je brzdilo

Premiér Andrej Babiš a ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová
 (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová | FOTO: ČTK

Vláda hnutí ANO předvádí populismus, za který by se nemuseli stydět ani komunisté. Premiér Andrej Babiš navrhuje od příštího ledna zvýšení důchodů o 900 korun, ačkoli jako ministr financí v Sobotkově vládě růst penzí brzdil a jejich podstatně menší navyšování považoval za nezodpovědné. Kam se poděl „zodpovědný hospodář“?

Prezident Miloš Zeman na mimořádném volebním sjezdu ČSSD (ČTK)

Česká televize přinesla zprávu, že menšinová vláda hnutí ANO připravuje rekordní zvýšení důchodů od 1. ledna 2019, průměrně o 918 korun. Tuto novinu oznámil premiér Babiš a neopomněl zdůraznit, že se jedná o „nejvyšší meziroční zvýšení penzí v historii“.

Odvádění pozornosti

Na první pohled to vypadá hezky. Hnutí ANO cílí na podstatnou část své voličské základny, kterou v loňských volbách převzalo ČSSD a komunistům. Zjevně jich chce přetáhnout ještě víc, a to je nakonec hlavní účel této transakce. Druhým účelem je odvést pozornost od vlekoucích se problémů s estébáctvím, trestním stíháním a komplikacemi při sestavování vlády, do které přímo s Andrejem Babišem skoro nikdo nechce.

Jak si to premiér v demisi představuje? Podle současného valorizačního rámce se každoročně automaticky zvyšují důchody o růst inflace a polovinu růstu průměrných mezd. Obojí zatím vypadá z tohoto hlediska příznivě. Podle propočtů ministerstva financí to odpovídá průměrnému zvýšení penzí o 598 korun od ledna příštího roku.

Podle zjištění České televize má vedle toho vláda během měsíce projednat návrh ministerstva práce a sociálních věcí. Senioři by podle něj dostali od stejného data navíc každý měsíc až 330 korun, a to bez ohledu na to, jakou mají penzi. Celkový průměrný růst důchodů o 918 korun by tak téměř dvojnásobně překonal zvýšení penzí v letošním roce, prosazené ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou (ČSSD).

Zvýšení výdajů o 32 miliard

Nyní k důvodům, proč je tento zdánlivě bohulibý akt modelovým příkladem vrcholného populismu.

Premiér bere na lehkou váhu, že rekordní navýšení penzí, ke kterému se skutečně zdaleka neuchýlila žádná předchozí vláda, včetně levicových vedených ČSSD, bude znamenat rekordní meziroční zvýšení mandatorních, tedy povinných výdajů státu o 32 miliard korun. Kde na ně vezme peníze, když chce současně, i když kosmeticky, snižovat daně, a pořad nabírá tisíce nových státních zaměstnanců?

Nezajímavý detail, nezapadající do barnumského marketingu. Jako zásadní problém by se však projevil v době poklesu hospodářského růstu a tomu odpovídající vyšší nezaměstnanosti. Jelikož se ekonomika pohybuje v cyklech, nelze tento vývoj vyloučit ani v nejbližších letech. Taková situace vyvolává hrozbu růstu zadlužování a nepopulárních škrtů.

Dvě tváře Andreje Babiše

Před takovým scénářem varoval i Andrej Babiš coby ministr financí v Sobotkově vládě, na což jako premiér vlastní vlády zapomněl. Je neuvěřitelné, že se dnes na svém facebookovém profilu, kde mimochodem uvádí jiná čísla než jeho ministerstva, chlubí tím, že jím prosazované navýšení důchodů od příštího roku je skoro stejné jako za celé období vlády Bohuslava Sobotky.

Věcně má pravdu. V roce 2015 stouply průměrné důchody o 205 korun, v roce 2016 o 140 korun, v roce 2017 o 313 korun, a letos o 475 korun. Celkem tedy za období, kdy sestavoval státní rozpočet, stouply penze o 1133 korun, což skutečně není za čtyři roky vzhledem ke slušnému ekonomickému růstu moc. Jenže to je především jeho vizitka.

Zatajuje podstatný fakt, že to byl právě on, kdo v té době pod líbivým nátěrem odpovědného strážce státní kasy brzdil navyšování důchodů a každoročně se handrkoval s ministryní Marksovou, která chtěla přidat věc. A když se na nějakém navýšení shodli, prodal to mediálně jako svou zásluhu.

Musíme mít rozpočtovou odpovědnost

Typickým příkladem byly dlouhé dohady nad valorizací důchodů od ledna 2017, kdy nakonec Marksová prosadila jejich zvýšení přesahující 300 korun, ačkoli Babiš na vládu předkládal vlastní variantu navýšení o 200 korun.

Totéž platilo v předchozím roce, kdy návrh sociálnědemokratické ministryně na zvýšení penzí o 205 korun komentoval slovy: „Určitě bychom rádi navýšili důchodcům. Já bych jenom chtěl říct, že v Řecku důchodci tento měsíc nedostanou vůbec důchod. Musíme mít nějakou rozpočtovou odpovědnost. A musíme držet to, abychom se nadále nezadlužovali.“

Pro dokreslení Babišovy proměny připomeňme, že ještě loni v listopadu připravoval změnu zákona o důchodovém pojištění, jemuž by v letošním roce odpovídalo nižší navýšení penzí, než nakonec schválila vláda, a sice o 448 korun. Dnes se už zjevně k tomuto návrhu nehlásí.

Důchodová reforma v nedohlednu

Andrej Babiš se k otázce důchodů stavěl vždycky chaoticky. Nejprve souhlasil se zrušením druhého penzijního pilíře, aby vzápětí prohlásil, že to byla chyba. Bojkotoval práci bezzubé důchodové komise Martina Potůčka a oznámil vznik vlastního týmu, který navrhne důchodovou reformu. Nepředložil nic.

Tomáš Hüner a Andrej Babiš (ČTK)

Přitom demografický vývoj je jasný. Vlivem lepší zdravotní péče a životních podmínek se prodlužuje střední délka života. Velmi zjednodušeně řečeno, ve vzájemném poměru stále méně lidé vydělává na průběžný důchodový systém, z něhož čerpá stále více seniorů. Tento jev ovšem není českou raritou, ovlivňuje jej i nízká porodnost, a je patrný téměř v celé vyspělé Evropě.

Zodpovědná vláda by proto v ekonomicky příznivých dobách připravila důchodovou reformu pro horší počasí, která by myslela na zadní vrátka, a neohrozila tak v budoucnu výplatu penzí pro mladší generace. Od vrcholného populisty Andreje Babiše, který mění názory jako košile a myslí jen na okamžitý prospěch, to nelze očekávat.

 

 

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]