Okolnosti pátečního teroristického útoku na koncertní síň v Moskvě vzbuzují pochybnosti o schopnosti ruských úřadů zajistit bezpečnost občanů a také o pravdivosti předkládaných verzí události. „Jak mohly ruské bezpečnostní služby, které nás v zájmu bezpečnosti zbavily základních občanských práv a svobod, přehlédnout tak rozsáhlý a dobře připravený teroristický útok?“ ptá se ruský historik Andrej Zubov žijící v exilu.
Zubov připouští, že teroristické útoky z prvních let Putinovy vlády, jako bylo vyhození bytových domů do povětří a útok na divadlo Dubrovka a na školu v Beslanu, by se ještě daly nějak vysvětlit kolapsem bezpečnostních služeb za rozkladu státu v 90. letech. Nyní je ale rok 2024 a země má za sebou „čtvrtstoletí konsolidace vertikály KGB“.
„Po každoročních bravurních hlášeních, že je vše pod kontrolou, po Putinových každoročních slavnostních projevech 20. prosince lze teroristický útok takového rozsahu v ruském hlavním městě, téměř na Rubljovce, vysvětlit jediným: všechna drakonická opatření KGB (autor používá tradiční označení pro ruskou tajnou policii, pozn. red.) proti občanům měla zcela jiný účel než bezpečnost občanů. Účel těchto opatření byl stejně jako za bolševika pro VČK-NKVD-KGB stejný, zajištění bezpečnosti mocenských banditů před jimi podmaněnými ruskými občany. A současný teroristický útok v (koncertní hale) Crocus to ukázal s naprostou zjevností,“ píše Zubov.
Podle Andreje Zubova jsou tvrzení o tom, jak byli všichni teroristé dopadeni a zneškodněni, jen bezcenná lež a občané si znovu uvědomili, že je před terorismem banditů z ISIS „nebo jiných satanistických organizací“ nic neochrání.
„Rusové stojí před pravdou, které si mnozí dříve raději nevšímali. Pro režim jsou občané jen prostředkem. A na prostředky se ve skutečnosti nebere ohled. Pro Putina a Bortnikova (Alexandr Vasiljevič Bortnikov je od 12. května 2008 ředitelem ruské tajné služby FSB, pozn. red.) nejsou ruští poddaní jednotlivci, ale masa. Masa musí bezvýhradně souhlasit s vražděním jak na Ukrajině, tak při teroristických útocích. Proto byli milí Rusové zbaveni všech občanských práv a proměněni v masu. Na Sibiři nebo ne na Sibiři, ale tuto masu budou opět rodit ženy. A otázka zní: chceme být takovou masou, jsme připraveni?“ ptá se historik.
K útoku došlo 22. března kolem osmé hodiny večer v hudebním sále Crocus City Hall v Krasnogorsku, ruském městě na západním okraji Moskvy. Několik ozbrojenců provedlo hromadnou střelbu na lidi shromážděné v místě konání a použilo zápalná zařízení, která zapálili. Při útoku zahynulo více než sto lidí, což z něj činí nejsmrtelnější teroristický útok v Rusku od obléhání beslanské školy v roce 2004 a nejsmrtelnější teroristický útok v Moskvě od krize s rukojmími v moskevském divadle v roce 2002.