Čtení i pro Václava Klause. Sedmdesát odpovědí na otázky kolem vakcíny

Ilustrační foto (Pixabay/Ben_Kerckx)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/Ben_Kerckx

Ohledně podávání nových vakcín lidé kladou hodně otázek. Žádná otázka není hloupá, pokud ji tazatel myslí vážně a chce se dozvědět, jak se věci mají. Nemůžeme všichni vědět všechno a někdo může být znalec ve svém oboru, ale viry a vakcínami se nikdy nezabýval. Někdo nemusí být znalec v ničem, ale má životní zkušenosti a k nim patří, že je dobré se zeptat, nejlépe těch, kdo něco vědí, a ne jen těch, co si pouze něco myslí.

Citujeme zde několik odpovědí na otázky, které si lidé kladou před začátkem očkování na covid-19. Pocházejí z článku Nejčastějších 70 otázek kolem očkování, který byl zveřejněném na webu Iniciativy Sníh, za kterou stojí přední čeští odborníci.

FORUM 24 (archiv)

Iniciativa na svých stránkách uvádí:

Oficiálně zahájila svou činnost pro veřejnost 15. 12. 2020. Iniciativa Sníh je apolitický (nepodléhající žádné politické straně), nezávislý tým expertů, spolupracující nejen na ochraně zdraví, ale i na zmírnění dopadů pandemie SARS-CoV-2. Problémů, kterým naše komunity čelí, je tolik a jsou tak složité, že je těžké si představit, jak můžeme něco změnit. Považujeme za důležité, ba nezbytné rozšířit povědomí o tom, co je onemocnění covid-19 zač, a zároveň nabídnout řešení od odborníků (včetně ekonomů, sociologů, filozofů) i ohledně celé epidemie SARS-CoV-2.“

S ohledem na čtenáře uvádíme prvních deset otázek a odpovědí, protože 70 je skutečně hodně a zbytek si lze dohledat v původním zdroji, na který výše uvádíme proklik.

Zde je tedy několik prvních témat, která lidi, jak soudíme podle debat na sociálních sítích, zajímají:

  1. Jak vakcíny fungují?

Vakcíny jsou způsob, jak nastartovat přirozenou schopnost vašeho těla bojovat s viry nebo bakteriemi, aniž byste museli těmito bacily onemocnět. V případě covid-19 je vakcína vyrobena speciálně pro vaši ochranu před virem SARS-CoV-2.

  1. Co jsou protilátky?

Protilátky jsou proteiny v těle, které pomáhají v boji proti infekci. Často vás mohou ochránit před opětovným onemocněním stejnou chorobou. Protilátky bojují proti konkrétním chorobám. Například protilátky proti covid-19 bojují pouze s virem SARS-CoV-2.

  1. Proč bych se měl nechat očkovat proti covid-19?

Vakcína je nejlepší a nejbezpečnější způsob, jak se stát imunní vůči covid-19. Očkování přiměje imunitní systém, aby vytvořil protilátky proti viru. Tyto protilátky vás pomohou ochránit, pokud budete v budoucnu vystaveni covid-19. Učí vaše tělo bojovat proti viru dříve, než vám způsobí onemocnění. I když chytit virus může být dalším způsobem, jak získat imunitu, je to nebezpečné. Mohli byste být velmi nemocní nebo dokonce zemřít. Virus můžete také šířit mezi ostatní. Vakcíny proti covid-19 vám covid-19 nemohou způsobit; je to nejbezpečnější volba.

  1. Kdo by měl dostat vakcínu proti covid-19?

Vakcínu by měl dostat téměř každý. To včetně Vás, i když jste v některé z těchto skupin:

Jste těhotná nebo kojíte. Vakcína proti covid-19 nebyla v těchto 2 skupinách studována, ale riziko závažné infekce covid-19 u těhotných žen je vysoké.

Máte problémy s imunitním systémem způsobené základním onemocněním nebo léky, které užíváte. Vakcína pro vás nemusí být tak účinná. Je to však bezpečné a může pomoci zabránit tomu, abyste dostali těžký průběh infekce covid-19.

Máte autoimunitní nebo revmatologické onemocnění. Vakcína je pro vás bezpečná a nezpůsobí vzplanutí vašeho onemocnění. Také vám může pomoci zabránit těžkému průběhu infekce covid-19.

Už jste měli infekci covid-19. Vakcína vám pomůže zabránit opakované infekci covid-19.

  1. Existuje nějaký důvod, proč by někdo NEMĚL dostat vakcínu proti covid-19?

Existují pouze 2 důvody, proč byste vakcínu neměli dostat:

Jste mladší než 16 let (Vakcína se v současné době zkoumá u dětí.)

Máte v anamnéze závažnou reakci (například anafylaxi) na složku vakcíny. Další informace o obsahu vakcíny naleznete na této stránce nebo v příbalovém letáku výrobce.

Někteří lidé navíc budou muset vyčkat, než mohou dostat vakcínu.

Počkejte s aplikací vakcíny, pokud jste byli za posledních 90 dní léčeni infuzí monoklonální protilátky proti infekci covid-19. Naočkujte se po 90 dnech, kdy protilátky jsou z vašeho těla odstraněny.

Počkejte s aplikací vakcíny, pokud máte krátkodobé onemocnění, jako je streptokoková infekce v krku nebo střevní infekce. Naočkujte se, až se budete cítit lépe.

  1. Musím si před očkováním proti covid-19 promluvit se svým lékařem?

Pokud máte poruchu krvácení nebo potíže s krevními destičkami (například hemofilii), poraďte se se svým lékařem dříve, než dostanete vakcínu. To nemá nic společného se samotnou vakcínou, ale s riziky krvácení, kterým můžete čelit, kdykoli dostanete injekci.

  1. Copak nemůžu prostě jen získat imunitu tak, že chytím covid-19?

Pokus o získání imunity infekcí může být nebezpečný.

Můžete být velmi nemocní nebo dokonce zemřít.

Můžete šířit virus na další, kteří by také mohli velmi onemocnět.

Může se stát, že imunitní odpověď nebude tak silná jako vakcína.

  1. Prodělal/a jsem covid-19. Nemám už proti němu vytvořenou imunitu? Nebo pokud mám nízké riziko vážného průběhu onemocnění covid-19, proč bych měl raději dostat vakcínu místo toho, abych se chopil příležitosti onemocnět s virem?

Vakcína je bezpečnější než získání imunity infekcí. I když si myslíte, že jste méně rizikoví, stále můžete být vážně nemocní, mít dlouhodobé zdravotní problémy nebo zemřít, pokud se nakazíte. Virus můžete také rozšířit na další lidi. Nemůžete předem vědět, jak byste byli nemocní, kdybyste se nakazili.

Onemocnění covid-19 vám dává menší imunitní odpověď. Vakcína vybízí vaše tělo, aby vytvářelo více protilátek, než byste vytvořili prostřednictvím infekce. Z vakcíny neonemocníte a vedlejší účinky většinou jsou mírné.

  1. Nedávno mi byla diagnostikována infekce covid-19. Mohu vakcínu dostat?

Je důležité, abyste dostali vakcínu, i když jste měli covid-19. Musíte s ní však počkat, dokud již nebudete mít žádné známky covid-19 a splníte kritéria pro vyřazení z karantény. Testování na covid-19 k rozhodnutí, zda dostanete vakcínu, se nedoporučuje.

  1. Potřebuju očkování, když už jsem covid-19 prodělal/a?

Ano. Dokonce i přesto, že možná jste vůči viru nějakým způsobem imunní, byste se měli nechat očkovat. Je pravděpodobné, že imunitní odpověď po aplikaci vakcíny bude silnější a dlouhodobější.

Další odpovědi najdete na webu Iniciativy Sníh ZDE.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]