Všechno nejlepší, Marty. Slavný režisér točí i s osmi křížky na krku

Martin Scorsese (Profimedia)

Martin Scorsese | FOTO: Profimedia

Před dvěma týdny, přesně 17. listopadu, oslavil osmdesátiny jeden z vůbec nejdůležitějších režisérů v dějinách poválečné světové kinematografie Martin Scorsese. Dokázal natočit výjimečný film v každé z posledních pěti dekád a přímluvou, jako mentor nebo rovnou jako výkonný producent, pomohl v začátcích kariéry dlouhé řadě talentovaných mladých tvůrců.

Když Scorsese v roce 2007 dostal Oscara za režii filmu Skrytá identita (2006), požádal na vyhlašování Výročních cen Akademie hvězdnou trojici předávajících ve složení Steven Spielberg, Francis Ford Coppola a George Lucas, aby výsledky v obálce radši ještě jednou zkontrolovali. Trefně tak okomentoval fakt, že byl předtím na tuhle cenu navržen už pětkrát za naprosto vynikající snímky a nikdy ji nedostal. Okamžik, kdy si konečně mohl dojít pro vytouženou zlatou sošku, byl pro tehdy pětašedesátiletého tvůrce dojemný i proto, že ji přebíral z rukou svých velkých kamarádů a generačních souputníků, se kterými od sedmdesátých let minulého století změnil tvář americké i světové kinematografie. Skrytá identita sice určitě není jeho nejlepším filmem a dost možná ani nebyla nejlepším a nejlépe zrežírovaným filmem, který byl za hodnocený rok natočen, přesto bychom však toho večera v publiku těžko hledali někoho, kdo by Martinu Scorsesemu tuhle cenu nepřál. Bouřlivé ovace vstoje mu totiž nepatřily jen za jeden konkrétní snímek, ale za celou fantastickou kariéru, která nemá v současné filmařské branži obdobu.

Pozorovatelem špinavých ulic New Yorku

Budoucí tvorbu slavného amerického režiséra zásadně ovlivnilo dětství a dospívání v New Yorku. Narodil se ve čtvrti Queens, ale ještě než začal chodit do školy, přestěhovala se rodina do italské čtvrti na dolním Manhattanu přezdívané Little Italy. Malý Marty tady vyrůstal v prostředí, kterému vládly mafián­ské rodiny a které později tak autenticky a s porozuměním vylíčil ve svých filmech Špinavé ulice (1973), Mafiáni (1990) nebo Casino (1995).

I když zrovna netočí přímo o gangsterech, stejně si Scorsese na svém rodném městě všímá především jeho temných a zneklidňujících stránek. Jako kdyby už někde v jeho základech zůstalo všechno…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články