Všechny děti do škol stále nesmí, fanoušci na tribuny ano. „Vládo, jste ignoranti, nebo úplní mimoni?“ reaguje ostře Jurečka

Petr Arenberger, Andrej Babiš (Úřad vlády)

Petr Arenberger, Andrej Babiš | FOTO: Úřad vlády

Podrážděné reakce opozice vyvolalo nečekané rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. Resort totiž povolil od tohoto víkendu návrat části fanoušků na fotbalové stadiony. Tribuny se budou moci zaplnit z 10 procent a návštěva je podmíněna potvrzením o negativním antigenním testu. Opozičním politikům se však nelíbí, že vláda prioritizuje fotbalové fanoušky před dětmi. Vyšší ročníky se totiž stále mohou účastnit výuky jen distanční formou.

Na zápasy první fotbalové ligy se od víkendu budou moci vrátit fanoušci. Ministerstvo zdravotnictví totiž souhlasilo s naplněním 10 procent kapacity hlediště při povinném nošení respirátorů a na základě negativního antigenního testu. Do této kvóty se počítají fanoušci, organizátoři i novináři. K rozhodnutí ovšem dochází v čase, kdy se v České republice sice pozvolna hovoří o rozvolňování protiepidemických opatření, avšak žáci se stále nemohou výuky účastnit plnohodnotně. Starší ročníky dokonce jen distančně.

FORUM 24 (archiv)

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) přitom považuje návrat dětí do škol za prioritu. Rozhodnutí ministerstva proto znepokojilo některé opoziční poslance. „Vláda není schopna dále bezpečně zajistit náběh výuky ve školách, neumí jasně říci za jakých podmínek se můžeme nechat ostříhat, ale víme, že budeme moci na fotbal. Neschopnost vlády, změny pravidel během dne, je obrázek této vlády, bohužel pro nás a především pro naše děti,“ myslí si předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Vláda by se podle něj „měla probrat“. „Prioritou musí být vzdělání! Bezpečný návrat do škol, na fotbal, další sporty či koncerty se všichni těšíme, ale to fakt nikdo z vlády nemáte děti? Neuvědomujete si, co na nich zavřené školy zanechávají za dopady? Jste ignoranti, nebo úplní mimoni?!“ reagoval prostřednictvím twitteru.

Většina ročníků základních škol totiž stále zůstává doma na distanční výuce, menší děti jsou na tzv. rotačním systému, kdy se střídají ob týden distančně a fyzicky ve škole. Studenti středních a vysokých škol (pokud nejsou v posledním ročníku praktických tříd) se také učí zatím pouze distančně.

Ozval se i předseda ODS Petr Fiala. „Fotbal mám opravdu rád, ale tomu, proč mohou přijít fanoušci na stadion (v omezeném počtu), ale nemohou se vrátit všechny děti do škol, nerozumím. Pro nás je návrat dětí do škol a na sportoviště jednoznačná priorita a budeme i nadále usilovat o to, aby se to stalo co nejdříve,“ uvedl Fiala.

Chaotickou prioritizaci komentovala i rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. „Nezapůjčíte nám stadion, abychom na něm mohli mít přednášky pro studenty? Kapacitu 10 % bohatě splníme,“ napsala. Vláda, resort zdravotnictví, ani ministr Petr Arenberger se zatím k tomuto problému nijak oficiálně nevyjádřili.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]