Všechny premiérovy ženy: Zlatokopky české politiky a estrádní hvězdy

ČTK

Ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Andrej Babiš je hrdina genderu. Nejde přitom o počet stranických funkcionářek, které posadil do vysokých židlí ve vládě a v krajích, ale o kritéria jejich výběru. V čem se Babišovy ženy liší opticky, to vynahradí jejich obdiv k šéfovi výměnou za ignoraci jejich nízké kompetence a praktik na vysokých postech. Ani policejní razie doma u ministryně práce a sociáních věcí Dostálové nebo vyplacení zetě ministryně financí Schillerové z trestního stíhaní pro získávání informací z policejních spisů k jeho osobě na podmíněné, natož pak eldorádo marnotratnosti hejtmanky Pokorné Jermanové s Babišem nehnuly. Že v ANO mají padoucha za hrdinu a jsou s ním jedna rodina, pak ukazují právě kauzy středočeské hejtmanky.

Maléry Pokorné Jermanové totiž Babiš „přikryl“ hned několikrát. Poprvé při podezření z trapné protekce, které se měla dožadovat pro manžela a švagra s arogantní výtkou lékařům, že jim v benešovské nemocnici neposkytli  (sic!) „VIP“ péči. U Babiše, jenž přišel výsadám politické moci na chuť, špitál samozřejmě nepochodil.

Reakce Pokorné Jermanové na skandál s užíváním služebního auta jejím manželem byla otřesná. Místo své hlavy zasypala popelem média, která zneužívání služebního auta odhalila. Domácí mazlík, jenž v krajské limuzíně prošustroval za soukromé jízdy erární peníze, přitom ještě stačil pozurážet každého, kdo si o benešovské „vipky“ právem otřel ústa. Ani tady ale Babiš nehnul prstem, právě naopak. Hejtmanku záhy posadil po svůj  bok v ANO. Stala se jeho místopředsedkyní.

Předseda vlády ukázal, že jeho personální práce při výběru oddaných političek nese plody. Když černošický úřad vynesl rozhodnutí o premiérově střetu zájmů, tak přišla blesková akce s reorganizací krajských odborů pod palcem hejtmanky z ANO. Pak už dané útvary ví, jak mají rozhodnout o premiérově přestupku. Páchne to na sto honů tlakem shora a politickou objednávkou. Babiš se ovšem tetelí blahem a ani nedutá. Jako obvykle pak přehlíží i nejčerstvější skandál  Pokorné Jermanové s podezřelými smlouvami středočeského krajského úřadu s anonymním externistou na PR. Ten formálně vykazuje práci „podle zadání hejtmanky“ za 30 tisíc korun měsíčně, aniž by bylo vůbec jasné, co pro ni v reálu dělá. Hejtmanka totiž odmítá zveřejnit jeho jméno. A ANO na krajském úřadu dokonce zabránilo kontrole těchto smluv tamním kontrolním výborem v rukou STAN. Podle redakce Seznam.cz přitom existuje takových smluv na hejtmanství víc. Padouch nebo hrdina, rodina se rozrůstá. Capo di Tutti Capi ale z vděku dál mlčí.

Facebook Kateřiny Konečné

Vedle ostřílených aparátčic, které umí roztočit veřejné peníze, má ale Babiš v ANO i podstatně zábavnější fanklub. Za oslavné tirády karlovarské hejtmanky Vildumetzové během návštěvy Miloše Zemana by se totiž nemusela stydět ani legendární soudružka Pelikánová s ódou na KSČ. Že se tu Vildumetzová „skláněla před moudrostí“ Zemana, aniž v té chvíli vzpoměla prezidentových  slabých chvilek v Českém rozhlase na adresu něžného pohlaví, se už vyrovná leda estrádě na Barrandově. Když před časem Babiš vytáhl z klobouku s králíky i s diplomovanou chovatelkou Taťánou Malou coby novou ministryni spravedlnosti, šlo už o hotový majstrštyk humoru.

Jedno je jasné, premiérovy ženy jsou důkazem, že s genderem to Babiš umí. Po svém. Ale osoba formátu Čaputová nikde…

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner