Ruský vůdce Vladimir Putin přímo obvinil Ukrajinu ze sestřelení letounu Il-76 v Belgorodské oblasti. Agentura TASS zase v pátek napsala, že ruský Vyšetřovací výbor zveřejnil záběry ukrajinských zajatců, jak nastupují do vojenského dopravního letadla Il-76 ruského letectva. Sestřelení letadla zpráva přičítá ukrajinské armádě, což je verze, kterou ruská strana přinesla hned po zřícení stroje. Podle komentátorů a expertů mají ruská tvrzení značné mezery.
Putin o zříceném letadle mluvil se studenty, účastníky invaze na Ukrajinu. „Takové zločiny páchají každý den, a to i na civilistech,“ tvrdil Putin. Ukrajinská rozvědka o údajném převozu zajatců podle něj věděla. „A protože o tom věděli, udeřili na toto letadlo. Nevím, jestli to udělali záměrně, omylem, nebo zákeřně.“ Za dva nebo tři dny prý bude známo, zda letadlo sestřelil komplex americké, nebo francouzské výroby.
„Požádám Vyšetřovací výbor, aby zveřejnil, jak jen to bude možné, všechny okolnosti tohoto zločinu.“
Anton Geraščenko, bývalý náměstek ukrajinského ministra vnitra, na síti X připomíná, že nebyly učiněny žádné oficiální závěry odborníků a na místo havárie nebyli vpuštěni žádní mezinárodní experti. Podle něj nejsou ani žádné důkazy, že na palubě byli ukrajinští váleční zajatci. „Kdyby důkazy existovaly, Rusko by je neváhalo předložit na zasedání Rady bezpečnosti OSN, které svolalo. Nebyla vpuštěna ani žádná mezinárodní média,“ píše Geraščenko. K Putinově prohlášení dodává, že se šéfa Kremlu nikdo neodvážil zeptat na vyšetřování havárie letadla Jevgenije Prigožina nebo na vraždu opozičního politika Borise Němcova.
Geraščenko říká, že vinu za smrt všech, kdo byli na palubě Il-76, včetně ruských pilotů, nese Putin. On válku začal a odpovědnost leží na něm.
V současné době podle něj existují tři hypotetické verze toho, co mohlo letadlo převážet:
- na palubě nebyli žádní ukrajinští váleční zajatci;
- na palubě byli váleční zajatci;
- kromě válečných zajatců byl na palubě i vojenský náklad.
„Všechny tři možnosti znamenají hrubé porušení Ženevských konvencí. První z nich předpokládá, že agresor zorganizoval provokaci a připravoval se na ni. Jedná se o hrubé porušení třetí Ženevské úmluvy ze strany Ruské federace a o válečný zločin spáchaný Rusy: represe, tj. zabití válečných zajatců na jiném místě a jiným způsobem a braní válečných zajatců jako rukojmí. Druhá možnost je rovněž porušením třetí Ženevské úmluvy ze strany Ruské federace – porušením válečných zákonů a zvyklostí. Úmluva vyžaduje, aby se na výměně válečných zajatců a sledování jejich stavu podílel Mezinárodní výbor Červeného kříže a ochranná mocnost, tj. oficiální zprostředkovatel…
Podle článku 23 Ženevské úmluvy ‚žádný válečný zajatec nesmí být nikdy poslán do oblastí, kde by mohl být vystaven palbě v bojové zóně, nebo v nich zadržován, ani nesmí být jeho přítomnost využita k tomu, aby se určité body nebo oblasti staly imunními vůči vojenským operacím‘.
Třetí možnost zahrnuje takové válečné zločiny Ruské federace, jako je braní rukojmích v podobě ‚lidského štítu‘ v letadle, aby ‚kryli‘ přepravu nákladu (mohlo jít o rakety pro ostřelování Charkova. Již dříve se objevilo několik zpráv o tom, že rakety S-300 byly dopraveny letadlem Il-76 do Belgorodské oblasti). Jakýkoli hypotetický scénář, i ten nejsmutnější, popsaný výše, neznamená mezinárodní odpovědnost Ukrajiny a ukrajinské armády,“ píše Anton Geraščenko.
Podle dosavadních zpráv je zřejmé, že Kreml nezávislé vyšetřování v samotném Rusku nepřipustí.
„Rusko souhlasí s mezinárodním vyšetřováním havárie Il-76 s ukrajinskými válečnými zajatci u Belgorodu pod podmínkou, že bude vnímáno jako vyšetřování zločinných akcí kyjevského režimu,“ prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. To ve skutečnosti znamená odmítnutí mezinárodní expertizy.